Jak prawidłowo zdjąć jednorazowe rękawiczki? Gdzie je wyrzucić? [INSTRUKCJA]

2020-04-20 16:52 STAN
Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z decyzją rządu wchodząc do sklepu powinniśmy założyć rękawiczki. To jedne z działań, które mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak je odpowiednio zdjąć? Gdzie należy wyrzucić zużyte rękawiczki? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

W związku ze stanem epidemii, od czwartku 2 kwietnia, sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo rząd wprowadził od czwartku, 16 kwietnia, obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. O tym jak prawidłowo zdjąć maseczkę ochronną przeczytasz >>TUTAJ<<.

Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki?

Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, ruchem ślizgowym włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki?
Autor: Ministerstwo Zdrowia, mat. prasowe

Gdzie wyrzucić zużyte rękawiczki?

Zużyte materiały higieniczne, w tym ręczniki papierowe, papierowe maseczki czy zużyte rękawiczki gumowe, powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, te same zasady obowiązują w przypadku odpadów wytwarzanych w czasie występowania zakażeń koronawirusem. Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?