quiz

Jak dobrze znasz Polskę? Mamy kilka pytań, sprawdź swoją wiedzę w quizie

2023-11-28 12:23

Ile jest w Polsce województw? Czy Polska graniczy z Węgrami? Kto był prezydentem Polski w 2000 roku? - jeśli znasz odpowiedzi na te pytania, to z łatwością poradzisz sobie z naszym szybkim quizem poniżej. Tylko dziesięć pytań.

Polska, Rzeczpospolita Polska (RP) – jak czytamy w internetowej encyklopedii, to państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry. Od północy Polska graniczy z Rosją (z jej obwodem królewieckim) i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją stanowią równocześnie granicę zewnętrzną NATO, Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 696 km kwadratowych, co daje jej 69. miejsce na świecie i 9. w Europie. Zamieszkana przez 37 766 327 ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 38. miejsce na świecie (wg danych za 2020 rok), a 5. w Unii Europejskiej. Największym miastem i jednocześnie stolicą jest Warszawa. Inne metropolie to Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin. Największą polską aglomeracją policentryczną jest konurbacja górnośląska. Polska jest krajem jednolitym etnicznie – 97 proc. ludności deklaruje narodowość polską. Pierwszą historycznie potwierdzoną datą opisującą dzieje Polski jest rok 966 - czytamy w definicji.

Quiz o Polsce, sprawdź swoją wiedzę. Proste pytania

Czy dobrze znasz swój kraj? Sprawdź podstawową wiedzę o Polsce w naszym quizie poniżej. Wśród pytań znajdziecie takie jak: Czy Polska graniczy z Węgrami? Kto był prezydentem Polski w 2000 roku? Ile jest w Polsce województw? Powodzenia!

Quiz o Polsce. Jak dobrze znasz nasz kraj? Tylko dziesięć pytań

Pytanie 1 z 10
Ile jest w Polsce województw?
Kiedyś wzdychała do niego cała Polska! Jakob Kosel do tej pory wie, jak wykorzystać zdobytą popularność
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE