Inwazja biedronek z Azji

i

Autor: Canva / foto. Andrej Zeman Pexels Inwazja biedronek z Azji

INWAZJA azjatyckich biedronek - ich ukąszenie jest groźne!

2021-09-26 15:08

Te do złudzenia przypominające nasze rodzime biedronki siedmiokropki żuki z Azji właśnie teraz próbują dostać się do Twojego domu, by w nim przezimować. Nie bierz ich na rękę, bo boleśnie gryzą, a ich ukąszenie często wywołuje groźne reakcje alergiczne. Jak je rozpoznać i się ich pozbyć? Podpowiadamy w artykule.

Ten mały i niewinnie wyglądający owad to wyjątkowo agresywny gatunek biedronki azjatyckiej zwanej Arlekinem.

Jest to gatunek inwazyjny, który po raz pierwszy w Polsce zaobserwowano w Polsce w 2006 roku. Obecnie stanowi on bardzo duże zagrożenie dla populacji naszej rodzimej biedronki. Właśnie teraz, na przełomie września i października te niebezpieczne owady wciskają się we framugi okien, drzwi lub inne szczeliny w domach, by przezimować. W jednym miejscu może się zgromadzić się ich nawet kilka tysięcy! Lepiej ich nie brać na rękę, bo bardzo często skutkiem ich pogryzienia może być zapalenie spojówek, pokrzywka, problemy z oddychaniem, nasilenie objawów astmy i obrzęki. Jak wyglądają i się ich pozbyć? Podpowiadamy. Jak już znajdziemy w domu tego owada najlepiej wynieść go na np. kartce papieru na zewnątrz. Oczywiście barierą odgradzającą nas od niechcianych gości będzie moskitiera. Skuteczne w walce z żukiem są też tzw. płytki i lampy owadobójcze. Dla zwolenników metod naturalnych walk z owadami proponujemy odstraszający je mentol i kamforę. Warto uprzedzić dzieci przed braniem tych owadów do ręki, bo zamiast znanego z rymowanki „kawałka chleba” mogą przynieść nam…wizytę u lekarza.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Paweł Jóźwiak przed FEN 36 o walce z Najmanem i Wachem | KOLOSEUM
Odmiany barwne niebezpiecznej biedronki

i

Autor: Wikimedia Commons Odmiany barwne niebezpiecznej biedronki
Źródło: INWAZJA azjatyckich biedronek - ich ukąszenie jest groźne!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE