Innowacyjny pomysł na warszawskim Wilanowie! Może pomóc ocalić tysiące ludzi

2021-01-20 14:13

Pierwszy na świecie miejski filtr powietrza powstał w warszawskim Wilanowie! To odpowiedź na fatalną jakość powietrza w Warszawie. Ta jest porównywalna już nawet z tym, czym oddycha się na przykład w Bangladeszu.

Stolica Polski znalazła się w pierwszej dziesiątce miast na świecie z najgorszym powietrzem. Wyjściem z sytuacji mogą być tak zwane miejskie filtry powietrza. Pierwszy taki stanął na warszawskim Wilanowie. Oczyszcza 40 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę. W ciągu niecałej doby to mniej więcej wielkość Pałacu Kultury i Nauki.

"To jest najważniejsza wartość. Prawo do czystego powietrza dla nas i dla naszych dzieci. To jest prawo podstawowe" - mówi Paweł Makowski twórca filtra.

Stworzone przez Pana Pawła urządzenie oczyszcza 40 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę. W ciągu niecałej doby to mniej więcej wielkość Pałacu Kultury i Nauki.

Smog. Tragiczne statystyki

Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie niemal 50 000 osób. To tak jakby z mapy nagle wyparowało średniej wielkości miasto.

"Możemy chodzić w takich maseczkach, jak podczas pandemii, do końca życia. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza" - przestrzega Makowski

Dlatego tak ważna jest walka ze smogiem, w której mogą pomoc miejskie filtry powietrza. Takie, jak ten na warszawskim Wilanowie.

Smog - polski problem?

Polska od lat ma spory problem ze smogiem. W wielu polskich miastach normy są często przekraczane nawet o kilkaset procent. Rząd zapowiadał, że zajmie się problemem. Ogłoszono nawet specjalny program noszący nazwę czyste powietrze. Mimo to sytuacja się nie poprawiła, a Polacy dalej duszą się smogiem.

Walka ze smogiem

Wiele samorządów walczy z zanieczyszczeniem na własną rękę dofinansowując wymianę tak zwanych kopciuchów. Chodzi o stare, nieekologicznie piece grzewcze.