Z Warszawy

Wyjątkowy plac zabaw w Warszawie. Takiego miejsca jeszcze w Polsce nie było

2023-10-26 11:24

W Dzień Dziecka otwarto pierwszy plac zabaw dla dzieci z dysfunkcjami wzroku w Warszawie. Nowy obiekt powstał na Słodowcu, w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego, wskutek zlikwidowania betonowej powierzchni. Składa się z sześciu stref z zabawkami, a wejście do każdej z nich jest sygnalizowane dźwiękowo.

Powstały plac zabaw jest równocześnie prekursorem tak zaawansowanych technologicznie obiektów w kraju. Wcześniej na jego miejscu było tu ponad 700 m kw. betonowej powierzchni, jakich w cieniu zabudowy wielorodzinnej tworzono wiele w poprzednim ustroju. Stare i brzydkie płyty chodnikowe zamieniono w miejsce przyjazne dzieciom, gdzie mogą spędzać wolny czas.

Czytaj również: Najdziwniejsze nazwy ulic w Warszawie. Mogliście o nich nie wiedzieć, choć są za rogiem

Nowy plac zabaw to sześć stref pełnych niespodzianek

Plac dzieli się na sześć stref, a każdą z nich oznaczono innym kolorem. Różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy. W strefie zielonej znajdują się huśtawki, a w granatowej - karuzele. Strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki - odpowiednio edukacyjne, muzyczne i sensoryczne. Do każdej prowadzą ścieżki z tzw. guzkami, czyli wypustkami pomocnymi w dotarciu do celu osobom niedowidzącym i niewidomym.

Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły, takie jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda.

Na placu widoczne są także słupki. Tworzą instalację akustyczną i za pomocą sygnałów informują o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. To rozwiązanie innowacyjne - pod tym względem plac w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego jest pierwszym tego typu w Polsce.

Świetna okazja do rozwijania zmysłów dziecka

– To znakomity obiekt, który długo będzie służył wszystkim dzieciom, a tym z dysfunkcjami wzroku w szczególności. Jest on dla nich niebywale ważny. Pozwala na rozwój zmysłów, w tym słuchu, a słuch jest zmysłem najbardziej potrzebnym w eksplorowaniu przestrzeni przez człowieka słabowidzącego lub niewidomego –  zaznacza Zbigniew Jęczmyk, wieloletni nauczyciel orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z białą laską osób niewidomych i słabowidzących.

Z powstania placu bardzo zadowolona jest Grażyna Szaplewicz, dyrektor Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy. – To bardzo bezpieczny obiekt, posiadający sześć stref, z których każda aktywuje inny zmysł. Myślę, że to jest klucz, jeśli chodzi o wagę tego placu. Nie tylko pozwala na zabawę, ale też i na rozwój dzieci z dysfunkcjami wzroku – mówi.

Po zmroku plac oświetla pięć latarni z ledowymi oprawami. Nie zapomniano również o najbliższym otoczeniu placu. Posadzono osiem drzew - kasztanowców czerwonych. Obiekt wyposażono również w monitoring.

Plac Centralny w Warszawie. Ruszyła budowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE