Legia Warszawa

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS Zdjęcie ilustracyjne

Ile zarobiła Legia Warszawa? Te kwoty robią wrażenie

2023-02-06 15:42

Legia Warszawa jest zdecydowanie najbardziej znanym warszawskim klubem piłkarskim. Ile ta sportowa marka zarobiła? Mimo tego, że klub jest w tym momencie na minusie, to kwoty, którymi w tej sytuacji operuje robią na wszystkich wielkie wrażenie.

Dla osób, które nie pasjonują się footballem takie kwoty, jakimi operują piłkarskie kluby, mogą się wydawać zawrotne. Zarobki piłkarzy i tworzonej przez nich sportowej marki zawsze robią na ludziach wrażenie. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się na tym, ile zarobiła Legia Warszawa w ostatnim czasie?

Legia Warszawa bez wątpienia należy do najbardziej znanych klubów piłkarskich nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Warto wiedzieć, że w kwestiach obrotów klubów sportowych w kraju też jest liderem. Jak to przekłada się na jej zarobki?

Ile zarobiła Legia Warszawa?

Zacząć należy od tego, że w minionym sezonie Legia Warszawa nie zdobyła ani mistrzostwa Polski (w tabeli PKO BP Ekstraklasy zajęła dopiero dziesiąte miejsce), ani Pucharu Polski (odpadła z półfinale z Rakowem Częstochowa). Z tej przyczyny kluczowy dla wyników finansowych klubu okazał się awans jesienią 2021 roku do fazy grupowej Ligi Europy.

Przełożył się on na wzrost wpływów z praw telewizyjnych z 38,79 do 60,27 mln zł. Premia za sam awans do etapu grupowego w zeszłym sezonie wyniosła 15,25 mln euro.

Czytaj także: Legia Warszawa wraca do treningów. Przed nimi ważny okres przygotowawczy

Mimo tego awansu i związanego z nim zastrzyku pieniężnego obecnie klub nadal jest na minusie, ale jego strata netto zmalała z 38,4 do 11,7 mln zł. W ostatnich latach kluby piłkarskie obrywały po kieszeniach jeszcze z powodu obostrzeń covidowych i związanych z nimi stratami zysków ze sprzedaży biletów.

 Ta kwestia w ostatnim sezonie odeszła w zapomnienie i przychody z biletów i karnetów poszybowały z 2,72 do 25,56 mln zł, a z najmu (m.in. stadionowych lóż) - z 6,09 do 11,12 mln zł.

Lider Ekstraklasy pod względem obrotów

Dziesiąta pozycja w PKO BP Ekstraklasie spowodowała, że od spółki zarządzającej rozgrywkami klub dostał 15,2 mln zł. Od partnerów marketingowych Legia zainkasowała 35,73 mln zł, wobec 31,66 mln zł rok wcześniej. Pozostałe przychody operacyjne Legii zmalały z 45,03 do 24,23 mln zł, głównie wskutek skurczenia się kwoty uzyskanych dotacji z 22,1 do 1,92 mln zł. Natomiast interesujące tak wiele osób transfery piłkarzy w zeszłym sezonie zapewniły 16,91 mln zł. 

W ujęciu jednostkowym Legia osiągnęła wzrost przychodów z 96,48 do 155,18 mln zł, a jej strata netto zmalała z 34,71 do 10,4 mln zł. Nie da się ukryć, że Legia od lat jest zdecydowanym liderem w Ekstraklasie pod względem obrotów i dochodów. Według danych Deloitte w zeszłym sezonie bez uwzględnienia transferów osiągnęła 155,2 mln zł wpływów, a drugi pod tym względem Lech Poznań zanotował 79,1 mln zł.

Czytaj także: Koparki rozjechały tamy bobrów. Dantejskie sceny w okolicach Rezerwatu Wieliszewskie Łęgi

Grzegorz Krychowiak trenuje z Legią Warszawa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE