Ile mieszkań ma Trzaskowski? Analizujemy oświadczenie majątkowe prezydenta Warszawy

2020-05-26 19:48 STAN
Rafał Trzaskowski
Autor: Copyright trzaskowski.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i jednocześnie kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP złożył oświadczenie majątkowe. Jednocześnie przestawił projekt ustawy o jawności w życiu publicznym. Ile zarabia prezydent Warszawy? Ile ma mieszkań? Jakim samochodem jeździ? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Ile pieniędzy ma Rafał Trzaskowski?

Prezydent Warszawy złożył oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że posiada 48 tys. zł, ma zgromadzone także środki pieniężne w wysokości 4,1 euro. Nie jest natomiast w posiadaniu papierów wartościowych.

Ile mieszkań ma Rafał Trzaskowski?

Trzaskowski oświadczył także, że posiada mieszkanie
o powierzchni 79 metrów kwadratowych o wartości około miliona złotych, które otrzymał w spadku po rodzicach. Jest też właścicielem mieszkania o łącznej powierzchni 126,22 metrów kwadratowych o wartości około 930 tys. zł.

Ile zarabia kandydat PO na prezydenta?

Z oświadczenia wynika, że za 2019 rok prezydent Warszawy otrzymał:

  • 17 700,28 zł za prawa autorskie (ZAiKS),
  • 46 152 zł za wykłady na Collegium Civitas,
  • 2 460,34 zł od Związku Artystów Wykonawców "STOART",
  • 45 zł od Polskiego Radia,
  • 50 647,70 zł za umowę najmu mieszkania,
  • 151 837,59 zł za pracę w Urzędzie m.st. Warszawy.

Po zsumowaniu daję to kwotę 268 842,91 zł.

Czytaj także: Trzaskowski kandydatem na prezydenta. Oburzeni warszawiacy boją się rządów PiS

Ustawa o jawności w życiu publicznym

Prezydent Trzaskowski złożył dziś oświadczenie majątkowe, ale oprócz tego spotkał się również z Marszałkiem Senatu RP, Tomaszem Grodzkim, aby przedstawić projekt ustawy o jawności w życiu publicznym.

Uczciwość i przejrzystość działań polityków to podstawy zaufania Polaków do władzy i do życia publicznego. Nie mamy prawa oczekiwać od ludzi szacunku do państwa, jeśli nie zdobędziemy ich zaufania – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodał – Dziś składam swoje oświadczenie, które pokazuje cały mój majątek oraz majątek mojej żony. Ci, którzy do tej pory szukali wymówek i kruczków prawnych, by nie pokazać wszystkiego, co posiadają, powinni czuć presję opinii publicznej, by wykazać się pełną jawnością.

Czytaj także: Rafał Trzaskowski oficjalnym kandydatem PO na prezydenta Polski

Trybunał Konstytucyjny

25 września 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o jawności majątków rodzin polityków. Dokument ten zobowiązuje do składania oświadczeń o majątku małżonków i dzieci premiera, ministrów, posłów, senatorów, europosłów, prezesów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, wojewodów oraz szefów innych najważniejszych instytucji publicznych. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Trzaskowski apeluje do mieszkańców: nie słuchajcie fake newsów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.