Wieżowce i biurowce w Warszawie

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS /

Z Warszawy

Ile kosztują biurowce w Warszawie? Rekord Google dalej nie został pobity

2023-12-13 16:14

Warszawa to jedno z tych miast w Polsce, w których biurowce są budowane na potęgę. Gorzej jest z ich cenami, kiedy ktoś chciałby wykupić taki budynek na własność. Kwoty potrafią sięgać nawet kilku miliardów złotych. W 2023 r. nadal nikt nie zdołał jednak pobić rekordu Google.

Ile kosztują biurowce w Warszawie? Firmy muszą wyłożyć grube miliony

Uśrednione ceny można wyciągnąć przede wszystkim z historii ostatnich sprzedaży biurowców w Warszawie. Takie miały miejsce chociażby w 2022 r., kiedy rekord zakupu pojedynczego biurowca w Polsce pobił Google. Nie należy również zapominać o 2023 r. Wtedy też doszło do kilku ciekawych transakcji na rynku nieruchomości.

  • The Warsaw HUB - sprzedany Google za 3 mld złotych (40 tys. zł za m²);
  • Wola Retro - sprzedany WR Office za 318 mln zł (13 tys. zł za m²);
  • Warta Tower - sprzedany Cornerstone Investment Managment za 281 mln zł (10,4 tys. zł za m²);
  • Moje Miejsce - sprzedany Trigea Real Estate Fund za 210 mln zł (13,7 tys. zł za m²).

Jak przekazał w rozmowie z portalem "MarketNews24" Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors, w większości przypadków polskie biurowce stają się obiektem zainteresowania międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Mimo tego część transakcji jest zawieszana, między innymi "ze względu na bardzo wysokie stopy procentowe".

Google pobił rekord w Polsce. Kupił biurowiec za 3 mld złotych

Amerykański gigant, firma Google kupiła w 2022 r. kompleks biurowo-hotelowy The Warsaw Hub w Warszawie. Dotychczasowy właściciel, przedsiębiorstwo Ghelamco sprzedało obiekt za kwotę 3 mld złotych. Cena transakcji wskazała, że koszt pojedynczego metra kwadratowego wyniósł cyfrowego giganta ok. 40 tys. zł.

Od tamtej pory Google znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce, jeżeli chodzi o kupno budynku biurowego. Nowa warszawska siedziba firmy została urządzona wyjątkowo. Jedno z pięter zostało przeznaczone między innymi na stołówkę dla pracowników. Z kolei na samej górze zaprojektowano przestrzeń eventową z tarasem. W 2023 r. nikt nie pobił tej transakcji.

Zobacz poniżej zdjęcia wieżowca Varso Tower:

Wyburzą Mordor? Ciężkie sprzęty rozpruwają biurowce