kieliszki

i

Autor: Pixabay

Z Warszawy

Ile alkoholu piją Polacy? Statystyki z Mazowsza mogą skrajnie niepokoić

2023-08-21 20:06

Temat alkoholu często powraca w żartach, które Polacy opowiadają sami o sobie. Niestety, duża część społeczeństwa zmaga się z problemem alkoholowym, a szeroka dostępność do napojów procentowych może jedynie zwiększać zagrożenie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak i ile pije się na Mazowszu.

Spożycie alkoholu w Polsce

Warto rozpocząć od statystyk dla całego kraju, aby zobrazować skalę. Jak wynika z raportu "Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych w Polsce w samorządach gminnych w 2021 roku", stworzonego przez ekspertów z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na jednego mieszkańca Polski przypada spożycie 3,8 litra wyrobów spirytusowych, 6,7 litra wina i miodów pitnych oraz 92,7 litrów piwa

Ile alkoholu piją mieszkańcy Mazowsza?

W 2021 roku na Mazowszu funkcjonowało 16 823 punktów sprzedaży alkoholu (najwięcej ze wszystkich województw), co dawało 317 mieszkańców na jeden taki punkt. Wartość alkoholu sprzedanego w województwie dała niebotyczną sumę, bo aż 6 673 793 109,74 zł (najwięcej ze wszystkich województw). 

Jednocześnie w punktach konsultacyjnych dla osób z problemem alkoholowym pojawiło się 12 268 osób. Udzielono im łącznie 32 112 porad.

Aby dodatkowo zgłębić temat, warto również zajrzeć do raportu "Narodowy Test Zdrowia Polaków", stworzonego przez Medonet. Jak z niego wynika, w 2022 roku alkohol spożywało łącznie 80 proc. Polaków28 proc. robiło to raz w miesiącu lub rzadziej, 22 proc. - kilka razy w miesiącu, 20 proc. - kilka razy w tygodniu, 10 proc. - codziennie, a 20 proc. - nigdy. 

Czytaj również: Biedronka ma jasny apel do klientów. Wszystko przez truskawki

Wyjątkowo niepokojącą tendencję ukazał podział wyników na płeć. Aż 15 proc. mężczyzn ma spożywać alkohol codziennie. Takich kobiet jest natomiast 5 proc. Najpopularniejszym alkoholem wśród kobiet jest wino (81 proc.), a wśród mężczyzn - piwo (88 proc.).

Jeśli chodzi o samo Mazowsze, 5 proc. badanych przekazało, że spożywa jednego drinka dziennie. 28 proc. stwierdziło, że pije jednego drinka w miesiącu lub mniej, a 18 proc. zaznaczyło, że są abstynentami.

Nocna prohibicja w Warszawie. Aktywiści chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22