kieliszki

i

Autor: Pixabay

Ile alkoholu piją Polacy? Statystyki z Mazowsza okazują się skrajnie niepokojące

2023-03-06 8:33

Temat alkoholu często powraca w żartach, które Polacy opowiadają sami o sobie. Niestety, duża część społeczeństwa zmaga się z problemem alkoholowym, a szeroka dostępność do napojów procentowych może jedynie zwiększać zagrożenie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak i ile pije się na Mazowszu.

Spożycie alkoholu w Polsce

Warto rozpocząć od statystyk dla całego kraju, aby zobrazować skalę. Jak wynika z raportu "Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych w Polsce w samorządach gminnych w 2021 roku", stworzonego przez ekspertów z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na jednego mieszkańca Polski przypada spożycie 3,8 litra wyrobów spirytusowych, 6,7 litra wina i miodów pitnych oraz 92,7 litrów piwa

Sprzedaż i spożycie alkoholu na Mazowszu

W 2021 roku na Mazowszu funkcjonowało 16 823 punktów sprzedaży alkoholu (najwięcej ze wszystkich województw), co dawało 317 mieszkańców na jeden taki punkt. Wartość alkoholu sprzedanego w województwie dała niebotyczną sumę, bo aż 6 673 793 109,74 zł (najwięcej ze wszystkich województw). 

Jednocześnie w punktach konsultacyjnych dla osób z problemem alkoholowym pojawiło się 12 268 osób. Udzielono im łącznie 32 112 porad.

Aby dodatkowo zgłębić temat, warto również zajrzeć do raportu "Narodowy Test Zdrowia Polaków", stworzonego przez Medonet. Jak z niego wynika, w 2022 roku alkohol spożywało łącznie 80 proc. Polaków28 proc. robiło to raz w miesiącu lub rzadziej, 22 proc. - kilka razy w miesiącu, 20 proc. - kilka razy w tygodniu, 10 proc. - codziennie, a 20 proc. - nigdy. 

Czytaj również: Miał 3 promile alkoholu w organizmie. Zatrzymał go policjant po służbie

Wyjątkowo niepokojącą tendencję ukazał podział wyników na płeć. Aż 15 proc. mężczyzn ma spożywać alkohol codziennie. Takich kobiet jest natomiast 5 proc. Najpopularniejszym alkoholem wśród kobiet jest wino (81 proc.), a wśród mężczyzn - piwo (88 proc.).

Jeśli chodzi o samo Mazowsze, 5 proc. badanych przekazało, że spożywa jednego drinka dziennie. 28 proc. stwierdziło, że pije jednego drinka w miesiącu lub mniej, a 18 proc. zaznaczyło, że są abstynentami.

Zobacz zdjęcia z otwarcia kliniki Budzik dla dorosłych:

Nocna prohibicja w Warszawie. Aktywiści chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE