Wybory prezydenckie 2020. Jak załatwić wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez ePUAP

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

II tura wyborów prezydenckich 2020: Kalendarz wyborczy. O czym musimy pamiętać? [DATY]

2020-07-06 14:18

II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca. Możemy oddać głos na jednego z dwóch kandydatów: Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego. O jakich datach powinniśmy pamiętać? Czy wciąż można dopisać się do spisu wyborców? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Głosowanie korespondencyjne

Osoby przebywające na kwarantannie mają czas na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego do 7 lipca, a objęci kwarantanną po 7 lipca, mogą się zgłosić do 10 lipca.

Co istotne, wyborcy, którzy złożyli wniosek o głosowanie korespondencyjne przez I turą wyborów, nie mogą go wycofać i zgłosić się w II turze do głosowania „tradycyjnego”. Można wysłać wypełniony pakiet pocztą, przynieść go do Urzędu Dzielnicy lub w dniu głosowania do lokalu wyborczego i przekazać go komisji.

Czytaj także: II tura wyborów prezydenckich 2020: Czy muszę ponownie dopisać się do spisu wyborców?

Do 7 lipca: dopisanie do spisu lub rejestru wyborców

Można również dopisać się do spisu lub rejestru wyborców w miejscu, gdzie 12 lipca będzie się przebywać. Dopisanie się do spisu będzie ważne tylko na jedno głosowanie (II turę wyborów Prezydenta RP), dopisanie się do rejestru będzie ważne na stałe – także w kolejnych wyborach. Do spisu wyborców można dopisać się na podstawie wniosku. By dopisać się do rejestru, trzeba dodatkowo udowodnić zamieszkiwanie pod danym adresem – np. umowę najmu, oświadczenie właściciela lokalu, rachunki na swoje nazwisko i dany adres. Na dopisanie się do spisu lub rejestru wyborców jest czas do 7 lipca.

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020. Kto z większą szansą na wygranie II tury? Są najnowsze sondaże!

Do 10 lipca: zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania

Osoby, które odebrały przed I turą zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania, otrzymały 2 zaświadczenia – na I i II turę. Z zaświadczeniem można głosować w każdej komisji – również w swojej „macierzystej”.

Jeśli w I turze wyborca głosował w miejscu zamieszkania, a w II turze chce głosować gdzie indziej – należy pobrać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania. Z Urzędu Dzielnicy takie zaświadczenie można otrzymać do 10 lipca. Z takim zaświadczeniem można głosować także za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których uruchomiono komisje wyborcze.

 

 

Co to jest cisza wyborcza? Komunikat PKW

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?