Opłaty za usuwanie z ulic źle zaparkowanych hulajnóg

i

Autor: fot. ZDM Opłaty za usuwanie z ulic źle zaparkowanych hulajnóg

Koniec z hulajnogową wolnoamerykanką w Warszawie! Chodzi o złe parkowanie

2021-07-05 18:23

Teraz operatorzy mają ponosić koszty związane z usuwaniem z chodników porzuconych hulajnóg. W tym tygodniu warszawscy radni przegłosują nowe taryfy, a rachunki za źle zaparkowane urządzenia będą wystawiane firmom-właścicielom. - Tego wymagają od nas przepisy - mówi rzecznik ZDM.

prof. Antoni Dudek: Widać, że Kaczyński jest zmęczony. Powrót Tuska to dla niego zastrzyk adrenaliny

Hulajnogi pod lupą radnych

Nowe przepisy drogowe dotyczące korzystania z hulajnóg weszły w życie 20 maja. Od tamtej poru za nieprawidłowe używanie tych urządzeń grozi mandat. Chodzi zarówno o jazdę po alkoholu, jak też parkowanie hulajnóg niezgodne z przepisami. Radni mają zając się opłatami za nieprawidłowe parkowanie elektrycznych hulajnóg na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy. Po przyjęciu uchwały w sprawie taryf koszt usunięcia jednej hulajnogi z chodnika ma wynieść 123 zł. Przetrzymywanie jej w miejskim magazynie przez jeden dzień ma kosztować 23 złote. Te rachunki będą wystawiane operatorom.

- Od maja w Warszawie odholowaliśmy ponad 1500 źle zaparkowanych hulajnóg. Do tej pory, przez brak odpowiedniej uchwały, te koszty są po stronie samorządu. Jednak zgodnie z przepisami koszty związane z usuwaniem tych urządzeń powinni ponosić właściciele tych pojazdów - mówi Mikołaj Pieńkos z warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Brakuje nam kultury jazdy

Brakuje nam zarówno parkingów dla hulajnóg, jak też kultury jazdy - uważają aktywiści. - Bardzo cieszy nas to, że Warszawa zaczyna coś robić z hulajnogową wolnoamerykanką. Podstawowym problemem jest to, że hulajnogi nadal jeżdżą po chodnikach, co może spowodować wypadek. Takie wypadki już w Polsce były, w tym te śmiertelne. Kolejnym problemem jest nieprawidłowe parkowanie tych urządzeń. One zawalają chodniki, zagradzają tereny zielone, wpadają do rzek, zanieczyszczając środowisko. Najwyższy czas z tym skończyć - mówi Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

Czytaj także: Legia Warszawa chce zawodnika z Albanii - oferta już złożona!

Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE