Groźny wirus z Chin rozprzestrzenia się

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Groźny wirus z Chin rozprzestrzenia się

Groźny wirus rozprzestrzenia się. Specjalne środki bezpieczeństwa na warszawskim lotnisku

2020-01-24 20:25

Koronawirus rozprzestrzenia się. Zginęło już kilkadziesiąt osób. Na polskich lotniskach wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa.

Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że lotniska na całym świecie wprowadzają specjalne środki bezpieczeństwa. Dołączyły do nich także polskie porty lotnicze. Wszyscy pasażerowie przylatujący do Polski z Chin muszą wypełnić tzw. Karty Lokalizacyjne Pasażera. Sytuację monitoruje Główny Inspektorat Sanitarny.

- Podają swój adres, gdzie będą przebywać przez najbliższe dwa tygodnie, bo to jest ten czas, kiedy - zdaniem ekspertów - trwa wylęganie tego wirusa. Wówczas będą objęci takim nadzorem. Ktoś się będzie z nimi kontaktował, czy nic się nie dzieje - wyjaśnia Jan Bondar z GIS-u.

Gdyby u kogoś zauważono objawy choroby, od razu zostanie skierowany do personelu medycznego.

- Na pewno też będziemy przygotowywać bardziej szczegółowe wytyczne dla personelu medycznego. Bo to właśnie ta grupa jest najbardziej zagrożona, a nie przeciętny obywatel naszego kraju - dodaje Bodnar.

Co więcej, personel pokładowy na liniach z Chin ma obserwować pasażerów, czy nie mają objawów grypy lub zapalenia płuc. Jeśli zajdzie taka potrzeba, po wylądowaniu samolotu pasażerami zajmą się lekarze.

Ministerstwo Zdrowia na tę chwilę twierdzi, że w związku z wirusem z Chin nie ma zagrożenia epidemiologicznego dla Polski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE