Godzina policyjna

i

Autor: policja.gov.pl Godzina policyjna

Godzina policyjna w Sylwestra nie tylko w Polsce. Jakie obostrzenia w święta na świecie?

2020-12-18 12:33

Godzina policyjna w Sylwestra to jedno z najnowszych obostrzeń ustalonych przez rząd. Za wyjście z domu w określonych godzinach 31.12.2020 r. będą groziły mandaty. Jak się okazuje, nie tylko Polska zdecydowała się na tak restrykcyjne zasady. Gdzie jeszcze obowiązuje zakaz wychodzenia z domu w Sylwestra? Jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach w święta?

Sylwester w domu, zamknięte stoki i hotele. Ale pasterka do białego rana. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc.175 [WIDEO]

Godzina policyjna 31.12.2020. W Sylwestra nie wyjdziemy z domu?

Od 28 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte będą m.in. galerie handlowe, stoki narciarskie czy hotele. Oprócz tego w Sylwestra będzie obowiązywać ograniczenie przemieszczania się w godzinach 19.00 - 6.00. Przestrzeganie tych zasad będzie kontrolować policja.

Czytaj także: Kwarantanna narodowa w Polsce i ograniczanie przemieszczania się w Sylwestra. Od kiedy nowe obostrzenia?

- Patrole policji będą to egzekwować. Dajemy takie obostrzenia, więc trzeba to jakoś kontrolować - podkreśla Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Podkreśla też, że wprowadzenie kolejnych restrykcji jest konieczne, bo bez nich trzecia fala pandemii mogłaby oznaczać, jak wskazują prognozy ministerstwa zdrowia, nawet 50 tysięcy zakażeń na dobę.

- Wtedy jest problem z polską służbą zdrowia, bo Ci pacjenci jednak w pewnym stopniu trafiają do szpitali. Dlatego musimy te kontakty społeczne do minimum ograniczyć - mówi Kraska.

Godzina policyjna w Sylwestra także w innych krajach

W sylwestrową noc godzina policyjna będzie obowiązywała też m.in. w Portugalii. W tym kraju zasady będą jeszcze bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Nie będzie można wychodzić z domów w godzinach 13.00 - 5.00 od 1 do 3 stycznia. Nieco łagodniejsze zasady obowiązują w Portugalii podczas świąt Bożego Narodzenia. Rząd zalecił jedynie unikanie słabo wentylowanych miejsc i noszenie maseczek podczas spotkań rodzinnych.

W okresie świątecznym godzina policyjna obowiązuje też m.in. w:

  • Belgii,
  • Czechach,
  • Austrii,
  • Francji,
  • Grecji,
  • we Włoszech.

Czytaj także: Kwarantanna dla wszystkich wracających do Polski. Kto musi ją odbyć? [NOWE OBOSTRZENIA]

Quiz. Co było wcześniej? Masz 50 proc. szans!

Pytanie 1 z 10
Co było wcześniej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE