Głosowanie korespondencyjne: To JEDYNY dzień, by dopisać się do listy [II tura wyborów]

2020-06-29 14:54 STAN
Głosowanie w Wielkiej Brytanii
Autor: Twitter/Polish Embassy UK

Wybory prezydenckie 2020 odbyły się 28 czerwca. Polki i Polacy nie wybrali jednak prezydenta w I turze, w związku z tym 12 lipca zagłosujemy ponownie. Czy w II turze można głosować korespondencyjnie? Czy trzeba złożyć osobny wniosek? Czy trzeba rejestrować się ponownie? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

II tura wyborów: Głosowanie korespondencyjne - Czy muszę rejestrować się ponownie?

Tak samo jak podczas I tury wyborów, 12 lipca możemy oddać głos w formie korespondencyjnej. Jeśli głosowaliśmy w ten sposób w I turze wyborów, nie musimy się rejestrować ponownie. Pakiet wyborczy powinien zostać wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem.

Czytaj także: Oficjalne WYNIKI wyborów prezydenckich 2020 - jak głosowali Polacy? [WYBORY 2020]

Wybory korespondencyjne za granią: Możesz dopisać się tylko dzisiaj!

Jeśli w I turze wyborów głosowałeś tradycyjnie w lokalu wyborczym, ale teraz chcesz głosować korespondencyjnie - możesz dopisać się do spisu do 29 czerwca do godziny 24.00. To jedyny dzień, gdy można dopisać się do spisu. Można to zrobić za pośrednictwem:

Czytaj także: Kampania ruszyła na nowo. Co planują kandydaci? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020, II TURA]

Wybory korespondencyjne w Polsce - do kiedy można się dopisać?

W przypadku, gdy w I turze głosowaliśmy w lokalu wyborczym, mamy o 1 dzień dłużej na złożenie wniosku niż osoby zgłaszający chęć głosowania korespondencyjnego za granicą. Oznacza to, że wniosek można zgłaszać do 30 czerwca. Wyjątkiem są sytuacje, gdy osoba składająca wniosek podlega kwarantannie lub izolacji - wówczas można złożyć wniosek do 7 lipca. (jeśli zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację po 7 lipca, to do 10 lipca).

Czytaj także: Najwyższa frekwencja w woj. mazowieckim. Jak głosowały inne regiony? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

Należy pamiętać, że pakiet do głosowania korespondencyjnego przyjdzie na adres, pod którym widniejemy w spisie wyborców.