Głosowanie korespondencyjne - jak ma wyglądać? Czy będziemy musieli wyjść z domu?

2020-04-09 6:53 A.D. / kolszewska
Wybory
Autor: Canva.com

Sejm ma dziś zdecydować czy projekt zmian w przepisach, zakładający głosowanie korespondencyjne w majowych wyborach prezydenckich, w ogóle trafi pod obrady. Kluczowe będzie tu zdaniem polityków Porozumienia Jarosława Gowina. Ci, w ubiegłym tygodniu, mówili wprost: 10 maja wybory nie mogą się odbyć. Pytanie jak ich oficjalne stanowisko będzie wyglądało dziś.

O godzinie 10 rozpoczęły się obrady Sejmu. Dziś politycy pochylić mają się nad sprawą majowych wyborów. Opozycja chce ich przesunięcia na jesień po uprzednim ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej. Politycy PiS proponują natomiast wybory w terminie. Miałby odbyć się one drogą korespondencyjną. Jak by wyglądały?

W wybory zaangażowana byłaby Poczta Polska, która zbierałaby karty z głosami. Dzięki temu mogłyby głosować również osoby poddane kwarantannie lub znajdujące się w szpitalach. Nie wiemy jeszcze w jaki sposób karty byłyby dostarczane wcześniej obywatelom i kto weryfikowałby czy rzeczywiście głos oddała odpowiednia osoba. Karty nie mogą być podpisywane, bo głosowanie jest tajne.

Według słów premiera, Polska ma zakontraktowanych 800 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Dziś, dziennie, w laboratoriach przeprowadzonych jest 6-7 tysięcy testów, za parę dni,będzie to 8-9 tysięcy.

Bądź odpowiedzialny i zostań w domu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.