Gigantyczne kary za zostawianie śmieci w lesie. Będą fotopułapki na łamiących zasady!

2020-07-31 16:34 STAN
Wyższe kary za zostawianie śmieci w lesie
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wyższe kary za zostawianie śmieci w lesie

Gigantyczne kary za zostawianie śmieci w lesie. To pomysł Ministerstwa Środowiska. Teraz zapłacimy maksymalnie 500 zł, ale kary mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

To ma być bat na leśnych śmieciarzy. Ministerstwo Środowiska zapowiada zwiększenie kary za zostawianie odpadów w lasach. Teraz wynosi maksymalnie 500 złotych - ma być nawet 5 tysięcy złotych. Symboliczne kary nie odstraszają, bo leśnicy rocznie usuwają 1000 wagonów odpadów, co kosztuje ich 20 mln złotych.

- Zbierają je leśnicy, pracownicy zakładów usług leśnych, z którymi mamy umowy. Ale później musimy oczywiście zapłacić tym firmom, które te odpady odbierają, by te śmieci wywiozły. Jest to spory koszt. Na pewno byśmy mogli znacznie lepiej te pieniądze dla lasu wydać - mówi Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych.

Czytaj także: Miasto nie wywiezie śmieci z galerii handlowych i biurowców! Zmiany w systemie odpadowym

Góry śmieci to przede wszystkim problem lasów często odwiedzanych przez turystów. W Tatrzańskim Parku Narodowym sprzątania jest tak dużo, że do pomocy zapraszani się wolontariusze:

- Ludzie zostawiają tutaj śmieci, butelki, papierosy. Zdarza się, że jest tego naprawdę bardzo dużo - mówi wolontariuszka.

Łapanie i karanie leśnych śmieciarzy mają ułatwiać fotopułapki. Teraz w lasach jest ich około dwóch tysięcy - ma być nawet 10 tysięcy.

Ruszyła misja na marsa. Łazik ma znaleźć ślady życia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.