Garri Kasparow w Polsce! Co sprowadza legendę szachów do stolicy?

2022-05-17 16:58
Garri Kasparow w Polsce! Co sprowadza legendę szachów do stolicy?
Autor: Wikipedia, CC, 2009, Fot. Jürg Vollmer Garri Kasparow w Polsce! Co sprowadza legendę szachów do stolicy?

Garri Kasparow, legendarna postać świata szachów, znany również ze swojej działalności opozycyjnej wobec Rosji, 18 maja 2022 przyjedzie do Polski. Kasparow będzie gościem specjalnym “szachowego Wielkiego Szlema w Polsce” - turnieju Grand Chess Tour Superbet Rapid & Blitz, który odbędzie się w dniach 18-23 maja 2022 w Centrum Konferencyjnym Polin.

Grand Chess Tour

Międzynarodowe zawody cyklu Grand Chess Tour po raz pierwszy odbędą się w Polsce. To jeden z najbardziej prestiżowych cykli rozgrywek szachowych na świecie. Zawodnicy będą walczyć o pulę nagród wynoszącą 175 000 dolarów.

Garri Kasparow

Garri Kasparow to postać, rozpoznawalna również wśród osób nieinteresujących się szachami. Rosyjski mistrz, choć nie jest już graczem turniejowym, aktywnie angażuje się w popularyzację szachów na świecie oraz wykorzystuje również sportową sławę do krytyki polityki prowadzonej przez Rosję. 

Czytaj także: Odwiedź mazowieckie instytucje kultury za symboliczną złotówkę! Ruszyła specjalna akcja

- Polska może pochwalić się wspaniałą historią związaną z szachami, a teraz przeżywa prawdziwy renesans, dzięki sukcesom polskich zawodników. Tym bardziej cieszę się, że udało się zorganizować Grand Chess Tour również w Polsce – komentuje Garri Kasparo

Garri Kasparow miał  ogromny wpływ na  popularyzację szachów na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Fani sportu z całego świata emocjonowali się najpierw jego debiutem, w którym jako nienotowany w rankingach szesnastolatek, zostawił w tyle ówczesnych szachowych arcymistrzów, wygrywając bez porażki turniej w Banja Luce, a kilka dekad później śledzili jego zmagania z programem Deep Blue.

Na tegoroczną cyklu edycję cyklu składają się dwa turnieje szachów klasycznych i trzy rapid & blitz, odbywające się w Europie i USA, z łączną pulą nagród 1,4 mln dolarów. Sezon 2022 rozpocznie się turniejem klasycznym w Rumunii, następnie odbędą się trzy rozgrywki rapid & blitz w Warszawie, Zagrzebiu i St. Louis, a zakończy go ostatni turniej klasyczny - Sinquefield Cup.

Kto weźmie udział w turnieju Grand Chess Tour?

W turnieju w Warszawie wezmą udział czołowi gracze z rankingu FIDE, w tym m.in.:

 • Jan-Krzysztof Duda - najlepszy polski szachista, numer 16 światowego rankingu FIDE. Zwycięzca Pucharu Świata FIDE w 2021 roku.
 • Levon Aronian - numer 4 rankingu światowego FIDE
 • Fabiano Caruana - numer 5 rankingu światowego FIDE oraz nr 1 rankingu w USA.
 • Wesley So - numer 6 światowego rankingu FIDE.
 • Anish Giri - numer 9  światowego rankingu FIDE.
 • Richard Rapport - numer 10  światowego rankingu FIDE
 • Viswanathan Anand - mistrz świata FIDE w latach 2000-2002 oraz 2007-2013, numer 15 światowego rankingu
 • Anton Korobov - jeden z najlepszych ukraińskich szachistów.
 • Radosław Wojtaszek – numer 2 wśród polskich szachistów, arcymistrz od 2005 roku
 • Kirill Shevchenko – jeden z najlepszych ukraińskich szachistów, znajdujący się w światowej czołówce młodych graczy
 • Constantin Lupulescu – pięciokrotny mistrz Rumunii
SPOSOBY NA TANIE WAKACJE W POLSCE [PORADNIK] | ESKA XD - Radio Eska #48

Slang sprzed lat. Jak dobrze go znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 7
"Minuta osiem" to zwrot oznaczający odłożenie czegoś na później.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE