Gabinety bez klauzuli sumienia dostępne dla kobiet. Opozycja twierdzi, że to kontrowersja

2020-09-15 17:21 DW
Szpital Praski w Warszawie
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Cezary P., 2008 Szpital Praski w Warszawie

Ratusz informuje o gabinetach bez klauzuli sumienia. Wszystkie podległe miastu szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale, które posiadają oddziały o takim profilu, deklarują, że zapewniają w nich pacjentkom dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia. Opozycja w radzie Warszawy twierdzi, że to próba odwrócenia uwagi od bieżących problemów miasta. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Gabinety bez klauzuli sumienia dostępne dla kobiet

Sprawa dotyczy stołecznych szpitali ginekologiczno-położniczych oraz szpitali, które posiadają oddziały o takim profilu. Każdy z nich zadeklarował miastu, że zapewni pacjentkom dostęp do przynajmniej jednego lekarzy bez klauzuli sumienia. 

- W Warszawie znajduje się sześć szpitali o profilu ginekologiczno-położniczym lub posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze, dla których miasto jest podmiotem tworzącym. W Centrum Medycznym Żelazna (św. Zofia), Szpitalu Specjalistycznym im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” („Inflancka”), Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny („Madalińskiego”), Szpitalu Bielańskim, Szpitalu Praskim i Szpitalu Solec pacjentka ma prawo do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych gwarantowanych prawem - mówi rzecznik ratusza Karolina Gałecka. 

Czytaj także: Warszawa jako pierwsza wprowadza darmowe szczepionki na grypę! Kto może z nich skorzystać?

Prezydent Rafał Trzaskowski w swoim programie wyborczym zapowiadał, że w wybranych i finansowanych przez miasto szpitalach będzie dostępny ginekolog, który po konsultacji przepisze pacjentce receptę na tabletki antykoncepcji awaryjnej bądź udzieli innej porady.

-Miasto ma wiele problemów, w tym kryzys związany z oczyszczalnią, dlatego próbuje je przykryć niebezpieczną i kontrowersyjną ideologią - mówi Cezary Jurkiewicz przewodniczący PiS w radzie Warszawy. -Władze stolicy nie powinny wpływać na to jak myślą warszawiacy. Chcemy samorządu wolnego od ideologii - dodaje Jurkiewicz. 

Czytaj także: Które leki dla kobiet w ciąży są darmowe? Powstała aplikacja z listą leków refundowanych

Hotplota.pl: Koniec Kardashianów; Jennifer Aniston zmuszona do odchudzania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.