Film polski w plakacie NRD - niezwykła wystawa plenerowa w stolicy!

i

Autor: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej/photos/gm.1486670105021507/2902821689935576

Film polski w plakacie NRD - niezwykła wystawa plenerowa w stolicy!

2021-08-16 8:57

Do 30 września dostępna do zwiedzania jest wystawa "Film polski w plakacie NRD". Jest organizowana na dziedzińcu kina Tęcza przy ul. Suzina 6, gdzie na zwiedzających czeka niespodzianka - urządzony ogród z miejscem do kontemplacji plakatów. Więcej informacji znajdziecie w tym artykule!

Film polski w plakacie NRD - niezwykła wystawa plenerowa w stolicy! Na wystawie można obejrzeć wybór plakatów do wybitnych filmów z historii polskiej kinematografii, pochodzących z archiwum DEFA Stiftung zestawionych z ich polskimi odpowiednikami ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. O wystawie organizatorzy piszą tak:

Kulisy Total War 2

W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy tęsknimy do czasów, gdy plakat filmowy był dziełem sztuki. Dlatego zapraszamy na niezwykłą wystawę, która uruchamia wyobraźnię i pokazuje dorobek polskich filmowców z zupełnie nowej perspektywy. Lubimy się przyglądać Polsce oczami obcokrajowców, czy to w poszukiwaniu komplementów czy w potrzebie sympatii do naszej kultury. Zapraszamy na wystawę plakatów pod tytułem „Film polski w plakacie NRD”. Autorem pomysłu wystawy jest Kornel Miglus z Polskiego Instytutu w Berlinie, szef berlińskiego festiwalu „Film Polska”, a także inicjator nowego festiwalu filmowego „610 Berlin-Warszawa” oraz szefowa Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, dyrektorka Joanna Rożen-Wojciechowska.Wystawa „Film polski w plakacie NRD” to porównanie wyboru niemieckich plakatów do polskich filmów, które zagościły na ekranach kin w NRD z archiwum DEFA Stiftung, z polskimi odpowiednikami z zbiorów FINA w Warszawie. Plakaty polskie, prezentowane na wystawie to m.in. słynny plakat Wojciecha Fangora do „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy, czy plakaty Waldemara Świerzego do „Ziemi obiecanej” czy „Wesela”, plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, czy też plakaty Marka Freundenreicha do filmów Krzysztofa Zanussiego. Plakaty znane, wielokrotnie pojawiające się w obiegu kulturowym, przywołujące wspomnienie seansów tych filmów. Ale oglądane z ich niemieckim odpowiednikiem, zachęcają do dłużej analizy. Oko zatrzymuje się badając szczegół, symbol, który ma być autorskim odczytaniem filmu przez artystę-plakacistę. Plakat niemiecki – zaskakuje. Innym odczytaniem filmu, inną wrażliwością, a jednak utrzymaną w tym samym duchu epoki, pokazując, że czerpaliśmy razem z niemieckim sąsiadem z tego samego źródła. Koniec końców, tak jak to jest z dobrym filmem, jak wielu widzów, tak wiele odczytań.

Film polski w plakacie NRD - DATA, bilety, dodatkowe informacje

Wystawa jest także częścią Festiwalu Filmowego „610 Berlin-Warszawa”. Wystawa jest bezpłatna i można ją oglądać do końca września. Więcej informacja znajdziecie również na FACEBOOKU.