Zdjęcie z interwencji

i

Autor: fot. cbsp.policja.pl

Fałszywe dokumenty z bazaru Różyckiego. CBŚP zatrzymało kolejnych praskich fałszerzy dokumentów

2023-02-10 9:12

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali kolejnych pięciu członków grupy praskich fałszerzy dokumentów. Gang działał głównie na Bazarze Różyckiego w Warszawie, a za ich "usługi" trzeba było zapłacić od kilkuset do nawet 6-8 tys. zł. Jakie dokumenty podrabiali?

Fałszywe dokumenty z Bazaru Różyckiego

Pięć osób zatrzymanych, podejrzanych o podrabianie dokumentów oraz pomocnictwo przy podrabianiu dokumentów poprzez pośrednictwo, to efekt działań świętokrzyskiego CBŚP. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Łącznie w sprawie występuje już 21 podejrzanych.Policjanci z Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się podrabianiem dokumentów.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli podrobić niemal każdy dokument, m.in. dowody osobiste, rejestracyjne, prawa jazdy, dyplomy wyższych uczelni, karty pobytu cudzoziemców, a nawet papiery wartościowe w postaci weksli, polisy ubezpieczeniowe, orzeczenia lekarskie czy akty notarialne. W toku śledztwa ustalono zarówno osoby zarządzające, zbierające zamówienia, pośredników oraz bezpośrednich wykonawców mających dostęp do profesjonalnych urządzeń poligraficznych. Odbiorcami sfałszowanych dokumentów byli Polacy i cudzoziemcy, m.in. poszukiwani czy też cudzoziemcy, w celu potwierdzenia ich legalności pobytu na terenie RP lub w innych krajach Europy.

Pierwsze uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili w maju 2020 roku, kiedy to  zlikwidowali nielegalną drukarnię, zabezpieczając urządzenia służące do drukowania podrobionych dokumentów, matryce, pieczęcie oraz sfałszowane dokumenty. Wówczas to w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie 11 podejrzanym przedstawiono łącznie 186 zarzutów.

W międzyczasie wyjaśnianiem okoliczności i sposobu działania członków zorganizowanej grupy przestępczej i osób z nią współpracujących zajęła się Prokuratura Regionalna w Warszawie. W wyniku tej współpracy policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 5 osób. Akcja została przeprowadzona w Warszawie i w najbliższej okolicy stolicy. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące podrabiania dokumentów oraz pomocnictwa przy podrabianiu dokumentów poprzez pośrednictwo.

Łącznie w ramach śledztwa występuje 21 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. podrabiania i przerabiania dokumentów, podrabiania innych papierów wartościowych czy ukrywania dokumentów.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu" - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Wśród zatrzymanych jest założyciel i kierownik gangu - mieszkaniec jednej z podwarszawskich miejscowości. Oprócz założyciela gangu wśród zatrzymanych był właściciel drukarni z warszawskiej Woli, który był wykonawcą zleceń polegających na fałszowaniu dokumentów. "Materiał dowodowy wskazuje na to, że wskazana grupa związana jest ze środowiskiem przestępczym skupionym głównie w dzielnicy Praga-Północ, a w szczególności na terenie Bazaru Różyckiego" - zaznaczył.

"Sfałszowane dokumenty były niejednokrotnie wykorzystywane, w tym także przez zorganizowane grupy przestępcze, do popełnienia innych przestępstw, głównie wyłudzeń kredytów bankowych czy oszustw. W wyniku działań sprawców posługujących się podrobionymi dokumentami inicjowane były procedery windykacyjne przeciwko przypadkowym osobom, na których dane zaciągano zobowiązania" - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Strzelanina w Krakowie. Morderstwo na ul. Sławkowskiej