TSUE

i

Autor: Transparency International EU Office flickr.com TSUE

Europejskie organizacje sędziowskie skarżą decyzję ws. KPO. Chodzi o tzw. "kamienie milowe"

2022-08-29 10:05

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynęło zaskarżenie czterech największych europejskich organizacji sędziów dotyczące Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Według skarżących, tzw. kamienie milowe nie wystarczają do zapewnienia polskim sędziom niezależności.

Europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły w TSUE decyzję Rady UE o akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska przyjęła polskie KPO w czerwcu. Dzięki temu mogła go zatwierdzić też Rada Unii, co było niezbędne do wypłaty środków. Pieniądze nie zostały jeszcze przelane, a skarga może wstrzymać ten proces na dłużej. Wystosowały ją Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), holenderska fundacja "Sędziowie dla sędziów" oraz Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności (MEDEL). Jak podkreślają, chodzi o unieważnienie decyzji Rady UE w sprawie polskiego planu odbudowy, gdyż "kamienie milowe" niedostatecznie chronią sędziów w naszym kraju.

"Kamienie milowe" nie wystarczają

W uzasadnieniu skargi organizacje napisały: "Niniejszy wniosek ma na celu unieważnienie decyzji Rady […] na tej podstawie, że kamienie milowe w zakresie praworządności […] nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie".

Müller: "Decyzja pozostaje ważna"

PAP poprosił o komentarz Piotra Müllera. Rzecznik rządu zaczął od podkreślenia, że Rada UE podjęła decyzję na podstawie rekomendacji KE. Dodał, że pozostaje ona w mocy, co pozwala Polsce na rozpoczęcie realizacji przewidzianych w KPO przedsięwzięć: "Decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają. Krajowy Plan Odbudowy jest zaakceptowany, dzięki czemu w Polsce rozpoczynamy realizację projektów w nim przewidzianych na zasadzie prefinansowania".

Zdaniem rzecznika rządu, skarga dotyczy decyzji Rady UE i KE, nie zaś Polski. Wyraził też opinię, że skarga nie ma podstaw.

Głos w sprawie zabrał Andrzej Duda

W jednym z wywiadów o skargę pytano Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Powiedział on, że skarga to jego zdaniem dowód na to, że organizacje sędziowskie "chcą władzy". Całą sytuację przedstawił zaś jako rozgrywkę polityczną

Organizacje sędziowskie skarżące polskie KPO

Holenderska fundacja "Sędziowie dla sędziów" z siedzibą w Hadze ma na celu wspierania sędziów doświadczających lub mogących doświadczyć ze strony swoich państw problemów.

MEDEL to europejskie stowarzyszenie zawodowe sędziów i prokuratorów. Stowarzyszenie założone zostało w 1985 r. i ma siedzibę w Berlinie.

Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ) powstało w 2000 roku. Tworzą je stowarzyszenia krajowe, reprezentujące sędziów administracyjnych z państw UE i Rady Europy oraz indywidualni członkowie, będący sędziami administracyjnymi z tych krajów, w których takie stowarzyszenia nie istnieją. Siedziba stowarzyszenia mieści się Trewirze w Niemczech.

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ) ma na celu promowanie ściślejszej współpracy europejskiej we wszystkich obszarach dotyczących sądownictwa państw członkowskich oraz sądownictwa międzynarodowego i ponadnarodowego.

Campus Polska 2022. Jak sobie radzić z drożyzną.