Elżbieta II

i

Autor: FOTO ADAM JAGIELAK

Elżbieta II była w Warszawie tylko raz. Zasadziła dąb pamięci

Królowa Elżbieta II odwiedziła Warszawę 25 marca 1996 roku po raz pierwszy i ostatni, zgodnie z brytyjską tradycją nakazującą składać wizyty w obcych stolicach tylko raz podczas całego panowania. Głowa Zjednoczonego Królestwa spacerowała po warszawskiej Starówce, a w pobliskim Ogrodzie Saskim własnoręcznie zasadziła dąb.

Jedyna wizyta królowej Elżbiety II w Polsce była ogromnym wydarzeniem, zarówno z punktu widzenia medialnego, jak i politycznego. Siedem lat po upadku komunizmu wizyta każdej głowy państwa - a zwłaszcza mocarstwa - budziła wielkie zainteresowanie Polaków, a Elżbieta II już wtedy była nad Wisłą szczególnie lubiana.

Elżbieta II w Warszawie

25 marca 1996 roku samolot na pokładzie z królową Elżbietą II i jej mężem Filipem, księciem Edynburga, wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie, które nie nosiło jeszcze nazwy "Lotnisko Chopina". Podobno drogowcy przez kilka dni łatali jezdnie na ulicach, którymi miała przejeżdżać brytyjska para królewska, ale dziś trudno zweryfikować prawdziwość tych rewelacji. Pierwszym punktem wizyty było oczywiście spotkanie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i jego żoną Jolantą.

Warszawa była wówczas zupełnie innym miastem, niż dziś. Podczas wizyty w stolicy Polski Elżbieta II i książę Filip odbyli krótki spacer po Starówce, gdzie zobaczyli między innymi Rynek Starego Miasta, na którym - w co aż trudno uwierzyć - nie było w tamtych czasach rzeźby Syrenki. Na pokładzie luksusowego rolls-royce'a przejechali Krakowskim Przedmieściem, gdzie jezdnia miała wówczas cztery pasy ruchu, odbywał się normalny ruch uliczny i tworzyły się korki. Elżbieta II spotkała się także z Marcinem Święcickim, który w latach 1994-1999 był prezydentem Warszawy, oraz odwiedziła Umschlagplatz przy Stawkach na Muranowie - miejsce dawnej rampy kolejowej, z której podczas II wojny światowej Niemcy wywozili warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince. Ciekawostką był udział królowej w obradach Sejmu, które po raz pierwszy w historii były transmitowane przez Internet.

Warszawski ślad Elżbiety II

W programie znalazły się także: krótki spacer po Łazienkach Królewskich, pokaz baletu-pantomimy "Córka źle strzeżona" w Teatrze Wielkim i wizyta w Liceum Stefana Batorego, którego uczniowie wystawili przedstawienie po angielsku. Wszędzie, gdzie istniała możliwość zobaczenia Elżbiety II i Filipa choćby z daleka, ustawiały się tłumy ciekawskich warszawiaków.

W Warszawie do dziś znajduje się zielona pamiątka po wizycie królowej Elżbiety II z 1996 roku. Niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza, na wschodnim krańcu Ogrodu Saskiego, znajduje się dąb pamięci zasadzony własnoręcznie przez brytyjską monarchinię.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Gratka dla koneserów. Arcydzieła Rubensa i Vana Dycka w Łazienkach
  2. "Koniec epoki", "Tak jakby zmarła moja babcia". Mieszkańcy Warszawy przed ambasadą Wielkiej Brytanii
  3. Brytyjczycy w żałobie po śmierci królowej. Elżbieta II na okładach wszystkich dzienników
Nocna prohibicja w Warszawie. Aktywiści chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22