Wystawa, gra miejska, protest... Kalendarz na Dzień Kobiet pełen wydarzeń

2021-03-05 20:01
Galaktyka kobiet
Autor: Materiały prasowe

W Dzień Kobiet w stolicy nie można się nudzić. Wydarzenia z tej okazji przygotowały zarówno Muzea jak i organizacje walczące o prawa kobiet czy stowarzyszenia lokalne. Sprawdź wydarzenia w Warszawie na 8.03.2021.

Czekoladowe cuda na Dzień Kobiet

Zamek i manifa

Piątek 5.03.

Już od piątku bezpłatnie można zwiedzać Zamek Królewski. Muzeum w tym czasie będzie czynne codziennie do godziny 18. Na ekspozycji zobaczycie wizerunki kobiet, które zapisały się na kartach naszej historii. - Od świętej Jadwigi poprzez Królową Bonę, Annę Jagiellonką, Konstancję z Czartoryskich Poniatowską, Katarzynę Joanna Gabrielle Starzeńską, Pelagię z Poniatowskich Sapierzynę, Minerwę będziecie mogli państwo wejść w świat kontekstu tych dzieł, czyli poznać również nasze wnętrza - zachęca Izabela Witkowska-Martynowicz z Zamku Królewskiego.

Niedziela 7.03.

Z kolei w niedzielę grę miejską organizuje odpowiedzialne za manify Porozumienie Kobiet 8 Marca. O 14 na Placu Defilad wystartuje gra miejska pod hasłem "Cudze Oczy to nasze więzienia, cudze myśli - nasze klatki". Jej uczestniczki i uczestnicy mają się skupić na temacie granic - językowych i cielesnych. Każdy, kto się pojawi w punkcie startu, otrzyma karty gry. Na niej będzie można listę miejsc, do których należy się udać i wykonać przypisane zadania. Jak zapewniają organizatorki wydarzenia - zadania są łatwe, figlarne ale też przekorne. Co ciekawe - karty gry zamiast zwracać, będzie można zachować sobie na pamiątkę tego wydarzenia.

Organizatorki gry miejskiej apelują o zabranie maseczek i poruszanie się w grupach maksymalnie 5 osobowych. W punkcie startu czekać będzie na Was ciepła herbata oraz muzyka.

Mocny i inspirujący poniedziałek 8.03.

To będzie potrójnie kobiecy poniedziałek. W dzień kobiet Ogólnopolski Strajk Kobiet zaprasza na Rondo Praw Kobiet. W tym miejscu (na mapie znajdziecie je pod nazwą Rondo Dmowskiego) o godzinie 16 rozpocznie się huczny wielogodzinny protest w intencji prawa do legalnej aborcji. Jednak tym razem nie będzie to przemarsz przez miasto, tylko wydarzenie stacjonarne. - Będziemy zbierać podpisy pod ustawą o legalnej aborcji. Będą też tańce, profesjonalny DJ lub DJ-ka, jeszcze nie zdradzę. Będzie nawet koncert życzeń! Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pozdrowić bliskich, gdyż będzie można zamawiać piosenki - mówi Agnieszka Czerederecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.N a rondzie OSK planuje wydarzenia do późnych godzin nocnych.

Z myślą o kobietach w wieku szkolnym, kolejne spotkanie z cyklu "Galaktyka kobiet" organizuje Centrum Nauki Kopernik i Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 18.00. Będzie można porozmawiać z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces:

  • Magdaleną Filcek - neuroarchitektką, designerką, artystką, wynalazczynią, wizjonerką, pilotką balonów na ogrzane powietrze, honorową pracowniczką NASA, która stworzyła i opatentowała innowacyjny system „Vinci PowerNap®”, który może służyć również jako narzędzie prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zmianami klimatycznymi i pandemią.
  • Natalią Lemarquis – zarządzająca projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd, mentorem w Space4Women Network, zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).
  • Dr hab. Dorotą Gondek-Rosińską - profesorem w Obserwatorium Astronomicznym UW, która zajmuje się astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur, a aktualnie bada fale grawitacyjne. Od 2008 roku jest członkinią zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw, będącego częścią międzynarodowego projektu Virgo/Ligo. Zdobyła liczne nagrody i granty naukowych.

W spotkaniu będzie można wziąć udział za pośrednictwem transmisji na Facebooku na stronie ESERO Polska a także na koncie youtube Centrum Nauki Kopernik.

Już całkowicie lokalnie, na Pradze Północ, na ścianie kamienicy przy ulicy Łochowskiej 1/29 o godz. 19 wyświetlone zostaną wizerunki kobiet związanych z tą dzielnicą.

W Międzynarodowym Dniu Kobiet, 8 marca, chcemy przypomnieć wybitne panie związane z naszą dzielnicą. Lekarki, filantropki, pisarki, nauczycielki, żołnierki, które żyły, tworzyły lub inspirowały swoimi działaniami kolejne pokolenia prażan i prażanek. W przestrzeni Pragi tylko 6 miejsc (ulic i skwerów) za patronki ma właśnie kobiety. To zdecydowanie za mało. Nasz tymczasowy mural oraz przypomnienie sylwetek wybitnych kobiet Pragi traktujemy jako początek dyskusji nad zmianą tej sytuacji! - piszą organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE