tramwaje

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Dzień bez Samochodu 2023 w Warszawie. Komunikacja miejska będzie darmowa

2023-09-22 14:25

Na co dzień podróż komunikacją miejską bez biletu w Warszawie może skończyć się niemałym mandatem. Nadchodzi jednak Dzień bez Samochodu 2023, gdy po mieście będzie można poruszać się "zbiorkomem" całkowicie bezpłatnie. Kiedy dokładnie obchodzone jest to wyjątkowe święto?

Dzień bez Samochodu 2023 - Warszawa

Dzień bez Samochodu 2023 przypada na piątek, 22 września. Kończy on Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się 16 września.

Głównym celem wprowadzenia święta jest przypominanie o bardziej ekologicznych rozwiązaniach, czyli wybieraniu komunikacji miejskiej zamiast prywatnego auta. Działania te mają m.in. zmniejszyć hałas oraz ilość spalin, zanieczyszczających powietrze. Wiele miast w Polsce pozwala więc swoim mieszkańcom na bezpłatne przejazdy. Akcja ta obejmie również Warszawę.

- Już dziś niemal 60 proc. mieszkańców Warszawy wykorzystuje transport zbiorowy w codziennych podróżach i – co nas bardzo cieszy – aż 94 proc. ocenia dobrze funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy. [...] Transport publiczny to również czystsze powietrze – tramwaje, metro i pociągi miejskie nie generują zanieczyszczeń, a coraz większa część stołecznej floty autobusowej jest napędzana ekologiczną energią. Podróżując komunikacją miejską oszczędzamy też pieniądze – bilety w Warszawie należą z najtańszych w Polsce – oraz czas, ponieważ nie stoimy w korkach. Dlatego sam chętnie korzystam z transportu publicznego i gorąco zachęcam do tego wszystkich mieszkańców stolicy – na co dzień, nie tylko w Dniu bez Samochodu – mówi Rafał Trzaskowski.

Darmowa komunikacja miejska w Warszawie. Tego dnia nie trzeba mieć biletu

Rzecznik prasowy stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert potwierdził dla naszej redakcji, że 22 września (od godz. 00:00 do godz. 23:59) przejazdy po mieście będą bezpłatne. Podróżni pojadą komunikacją zbiorową za darmo, bez obaw o ewentualny mandat. Warto pamiętać, że dla wielu z nich będzie to rzadka okazja, aby przekonać się o zaletach codziennego korzystania z tramwajów, autobusów, pociągów SKM oraz metra. Być może częściej zaczną więc wybierać bardziej ekologiczne rozwiązania.

Dodatkowo, w tym samym terminie Koleje Mazowieckie wprowadzą możliwość "nieodpłatnej realizacji podróży wszystkimi pociągami KM i autobusami Komunikacji Zastępczej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Chorzele, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin".

- W pociągach oraz autobusach komunikacji zastępczej uruchamianych na linii WKD w ramach oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD" oraz pozataryfowej oferty specjalnej "Dzień bez Samochodu w WKD" uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami, niezależnie od relacji i czasu podróży – bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży - czytamy również w najnowszym komunikacie WTP, dotyczącym Dnia bez Samochodu.

Poza tym bezpłatne będzie korzystanie z parkingów P+R.

Rusza remont w parku Skaryszewskim - zobacz wizualizacje:

To najpiękniejsza ulica w Warszawie? Ma szansę na prestiżową nagrodę!
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE