Historia

Dworzec Główny w Warszawie przed wojną. Tak prezentował się dawniej

2023-11-28 14:41

Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego pozwalają przypomnieć obraz Dworca Głównego w Warszawie sprzed wybuchu II wojny. Obiekt niestety nie przetrwał do naszych czasów, został wysadzony przez okupanta po klęsce Powstania Warszawskiego. Później nie planowano jego odbudowy.

Zdjęcia przedstawiają Dworzec Główny od początku lat dwudziestych do końca lat trzydziestych XX wieku. Widoczny jest zarówno wygląd obiektu przed jego ogromną przebudową z okresu 1932-1939, jak i w jej czasie. Niestety pożar, który wybuchł w czerwcu 1939 r. i nadchodząca wojna pogrzebały nadzieje o spokojnym ukończeniu obiektu.

Pożar zniszczył doszczętnie część budynku

W 1932 r. rozpoczęto gruntowną przebudową Dworca Głównego w Warszawie, nadając mu zupełnie inny wymiar. Projekt Czesława Przybylskiego oparty w głównej mierze na popularnym wtedy modernizmie miał przyczynić się do stworzenia w Polsce, na tamte czasy jednego z największych dworców w całej Europie.

Kres budowli nastał jeszcze przed wojną, kiedy w czerwcu 1939 r. przez nieuwagę robotników wybuchł groźny pożar, który zniszczył znaczną część obiektu. W skutkach pożaru spłonęła wielka sala dworca, będąca w końcowym etapie wykończenia, mająca być niebawem oddana do użytku. Wysoka temperatura odkształciła również niektóre elementy stalowej konstrukcji dachu, popękały przy tym niektóre z betonowych ścian. Ogień nie ominął oddanej wcześniej do użytku hali odjazdowej, której już nie udało się odbudować.

Zobacz poniżej archiwalne zdjęcia studentów z czasu PRL-u:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE