Fort Szczęśliwice

i

Autor: Wikimedia Commons / Hiuppo

Inwestycja

Duży inwestor kupuje Fort Szczęsliwice. W tle kilkanaście milionów dolarów

2023-06-09 17:51

Zabytkowy Fort Szczęśliwice prawdopodobnie otrzyma drugie życie. Historyczny budynek postanowiła bowiem odkupić polska firma Arche. Nowy nabywca fortu zajmuje się wyspecjalizowanymi przebudowami zabytkowych obiektów na hotele.

Według informacji Gazety Wyborczej sprzedającym zabytkowy fort jest Sabri Bekdas, znany turecki inwestor i właściciel Centrum Biznesu, Handlu i Rozrywki Sukcesja w Łodzi. Bekdas jest również znany z budowy biurowca Reform Plaza, który obecnie nosi nazwę Atlas Tower i ma wysokość 116 metrów.

Czytaj również: Hala Gwardii zamyka się dla gości. Czasu na jej odwiedzenie zostało bardzo niewiele

15 milionów dolarów za zabytkowy fort

Fort Szczęśliwice, zbudowany pod koniec XIX wieku, jest jednym z fortów wchodzących w skład pierścienia Twierdzy Warszawa. Położony jest w kwartale ulic Śmigłowca, Drawskiej, Zadumanej i Alei Jerozolimskich. Dotychczasowy właściciel Sabri Bekdas planował stworzenie kompleksu hotelowego składającego się z trzy- i pięciogwiazdkowego hotelu. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, intensywna zabudowa nie była jednak możliwa na tym terenie.

Polska grupa Arche, po negocjacjach, podpisała przedwstępną umowę dotyczącą zakupu Fortu Szczęśliwice. Zgodnie z warunkami umowy, firma Arche będzie nabywcą 10-hektarowego terenu znajdującego się wewnątrz dawnej fosy fortu. Kwota transakcji wyniesie 15 milionów dolarów, czyli ponad 60 milionów złotych. Obecnie trwają prace nad finalizacją umowy.

Czy na terenie Fortu Szczęśliwice powstanie widowiskowy hotel?

Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości Fortu Szczęśliwice, nowe budynki w tym obszarze mogą pełnić funkcje hotelowe, gastronomiczne lub biurowe. Nie jest wymagane, aby fort był wpisany do rejestru zabytków, lecz jedynie do ewidencji zabytków. To zapewni ochronę historycznej wartości tego miejsca i zachowa jego charakter.

Nie znamy na razie konkretnych planów, z jakimi firma Arche wiąże nowy nabytek. Wiemy natomiast, że jej specjalizacją jest przebudowa zabytkowych obiektów w spektakularne hotele. Mimo tego, grupa Arche będzie zobowiązana do przestrzegania odpowiednich przepisów i ograniczeń dotyczących rewitalizacji i adaptacji Fortu Szczęśliwice.

Plac Centralny w Warszawie. Ruszyła budowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE