Cmentarz

i

Autor: Pixabay

Zmiany dotyczące pochówku. Teraz każdy grób trafi do bazy cyfrowej

2023-03-02 14:54

Przepisy dotyczące pochówku w Polsce nie zmieniają się często. Teraz jednak nadchodzi prawdziwa rewolucja w tym zakresie. Każdy grób znajdzie się w bazie cyfrowej, wydawana będzie elektroniczna karta zgonu, a koroner włączony zostanie w podstawowe procedury - a to tylko niektóre zmiany, jakie mają zostać wprowadzone w życie.

Nowe przepisy dotyczące pochówku

Kiedy odchodzi ktoś nam bliski, zwykle jesteśmy w ogromnym szoku. Niestety, nie ma wtedy czasu na płacz, bowiem przed najbliższą rodziną zmarłego jest cała masa procedur pogrzebowych. Teraz dodatkowo przepisy dotyczące pochówku znacząco się zmienią. To prawdziwa rewolucja w tym temacie.

Rząd szykuje naprawdę duże zmiany dotyczące chowania zmarłych. Każdy grób znajdzie się w bazie cyfrowej, w sytuacjach nadzwyczajnych w procedury związane ze stwierdzeniem zgonu angażowany ma być koroner, a do tego pojawi się elektroniczna karta zgonu. To największe zmiany, jakie czekają pogrążonych w żałobie Polaków.

Nowa ustawa o cmentarzach i pochówkach ma zostać przyjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wcześniej zapowiadano, że zostanie uchwalona do końca 2022 r., a wejdzie w życie 1 czerwca 2023 r. Prace nad nią są jednak na tyle skomplikowane, że bardzo się wydłużyły. Warto wiedzieć, że od momentu wejścia w życie tych zmian, przepisy dotyczące zgonu w naszym kraju nabiorą charakteru cyfrowego.

Czytaj także: Tak Warszawa dźwignęła się z gruzów. Wyjątkowe zdjęcia odbudowującego się miasta

Elektroniczna karta zgonu

Po wejściu przepisów w życie, cały proces od momentu zgonu aż po pochówek - będzie mógł być realizowany elektronicznie. Ma to ułatwić obieg dokumentów i być lepszą ochroną dla danych wrażliwych.

- Dzisiaj, kiedy lekarz przychodzi stwierdzić zgon, dokumentuje to na kartce papieru, którą dostaje obywatel, który musi się udać do Urzędu Stanu Cywilnego zgłosić zgon. Te procedury realizowane są na papierze. Elektroniczna karta zgonu (będzie działać tak, że - przyp. red.) lekarz przychodzi i stwierdza zgon w sposób elektroniczny - mówił pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci.

Cyfrowa baza grobów i cmentarzy w Polsce

Cyfrowa baza grobów i cmentarzy, będzie miejscem, w którym znaleźć mają się informacje o każdym cmentarzu w Polsce i finalnie - o wszystkich miejscach pochówku w naszym kraju. W związku z tą zmianą, pojawi się także obowiązek powszechny prowadzenia ksiąg cmentarnych w formie elektronicznej. W ewidencji znają się także groby utworzone wiele wieków temu, które nadal istnieją - nie tylko osób znanych czy zasłużonych. 

Ten obowiązek będzie pojawiał się stopniowo z uwzględnieniem okresu przejściowego między starymi a nowymi przepisami. Przedstawiciele rządu podkreślają, że od 1 stycznia 2026 r. już wszyscy za to odpowiedzialni powinni prowadzić księgi cmentarne elektroniczne.

Włączenie koronera w proces

Do tej pory koroner kojarzył nam się raczej z tajemniczymi zgonami lub zbrodniami. Teraz jego funkcja wraz z wprowadzeniem nowej ustawy również ulegnie pewnej zmianie. W nowej sytuacji koroner, jako wyspecjalizowany lekarz ma stać się uzupełnieniem działającego systemu w sytuacjach, gdy zgon zdarza się nie w domu czy szpitalu, a w innych miejscach, np. na ulicy.

Koroner będzie też wkraczał, gdy lekarz podstawowej opieki medycznej napotka problem z określeniem przyczyny zgonu. Rząd planuje, by na każde województwo przypadało kilku koronerów, tak by mogli przyjechać do zmarłej osoby w ciągu maksymalnie czterech godzin. 

Konkretne zasady współpracy zawodowej zostaną ostatecznie ustalone między wojewodą a koronerami.

Czytaj także: Zmiany w prawie pracy 2023. Dłuższe urlopy, praca zdalna, wyższa płaca

K.RABENDA: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PALIW