Mobilny punkt poboru krwi plac Defilad w Warszawie

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Adrian Grycuk, 2015

Dramatycznie brakuje zapasów krwi w całej Polsce. Jak zostać dawcą krwi?

2020-07-10 12:34

Dramatyczna sytuacja w stacjach krwiodawstwa. Brakuje krwi niemal każdej grupy, niski jest też stan zapasów płytek krwi. Centra Krwiodawstwa proszą o pomoc. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać krwiodawcą? Gdzie się zgłosić? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Jaki jest stan zapasów krwi?

Sytuacja jest bardzo trudna. Brakuje zarówno krwi pełnej, jak i płytek krwi.  - Mniej dawców się zgłasza, mamy mniejsze zapasy. Krwinki czerwone możemy przechowywać tylko przez 42 dni, płytki maksymalnie przez 7 dni, więc nie mogliśmy zrobić tych zapasów wcześniej - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Jest też spory problem z pozyskaniem krwiodawców, m.in. przez brak możliwości organizowania akcji wyjazdowych. - Wiele osób wyjechało, wiele osób pracuje zdalnie, zamknięte są szkoły, uczelnie - wszystkie te miejsca, gdzie mogliśmy takie akcje organizować - dodają przedstawiciele placówki w Warszawie.

Czytaj także: Szczepionka na koronawirusa: Co trzeci Polak nie chce z niej skorzystać!

Dawcy boją się pandemii?

- Część osób obawia się oddawania krwi, kontaktów społecznych w okresie epidemii. Nasi stali dawcy pozostają w kwarantannie. Zmniejsza się w związku z tym też krąg tych osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Niestety z dnia na dzień obserwujemy spadek liczby dawców - informuje pracownica centrum krwiodawstwa.

Stan zapasów krwi na 9 lipca

i

Autor: Centrum Krwiodawstwa w Warszawie Stan zapasów krwi na 9 lipca
Stan zapasów płytek krwi na 9 lipca

i

Autor: Stacja Krwiodawstwa w Warszawie Stan zapasów płytek krwi na 9 lipca

Nie tylko Warszawa ma problem

Jest problem z krwią w całej Polsce. Jak informuje centrum, zwykle w wakacje udawało się uzupełniać krew w tych nadmorskich miejscowościach, gdzie jest dużo turystów, którzy chętnie tę krew oddają. W tej chwili turystów jest mniej. Problem jest najbardziej widoczny w Warszawie, ponieważ w stolicy jest ogromna liczba szpitali. - Ponad 100 szpitali korzysta w leczeniu codziennym, a są przecież urazy i operacje. Przez pandemię jest wiele zaległych operacji do zrealizowania. Do większości operacji ta krew i jej składniki są potrzebne - mówi nasza rozmówczyni z centrum krwiodawstwa.

Której grupy krwi brakuje najbardziej?

- Zawsze najbardziej brakuje tej krwi od dawców, którzy mają czynnik Rh ujemny. Jest tylko kilka procent dawców w tej populacji. Grupa 0- jest też mocno potrzebna, bo jest najbardziej uniwersalna, można ją przetoczyć każdemu - informują pracownicy - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

Sonda
Oddałbyś krew teraz, kiedy jest tak bardzo potrzebna?

Jak przygotować się do oddania krwi?

  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki,
  • być wyspanym,
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
  • ograniczyć palenie papierosów,
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym (katar) lub przyjmuje się leki,
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.
Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Kto może oddać krew?

Żeby oddać krew trzeba spełnić kilka wymagań, m.in. trzeba mieć ukończone 18 lat, ważyć odpowiednio dużo, nie można być chorym. Dyskwalifikowane są też osoby, który w ostatnim czasie przebyły egzotyczną podróż lub przeszły szczepienia. Dokładna lista tych rzeczy znajduje się >>TUTAJ<<