Wydarzenia

Dożynki Prezydenckie 2023 w Warszawie. Był Korowód Dożynkowy i wystąpienie Andrzeja Dudy

2023-09-24 16:03

W niedzielę, 24 września w Warszawie odbyły się Dożynki Prezydenckie 2023. W uroczystościach wzięli udział m.in. Andrzej Duda oraz jego małżonka, Agata Kornhauser–Duda. W ramach wydarzenia zorganizowano Korowód Dożynkowy, wręczono również dyplomy w konkursie na najpiękniejszy wieniec.

Dożynki Prezydenckie 2023

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Wcześniej, w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca odbyła się specjalna msza święta.

- Prezydent i Pierwsza Dama wręczyli dyplomy grupom z czternastu województw za udział w konkursie na najładniejszy wieniec. Następnie, w asyście artystów „Mazowsza”, Para Prezydencka przeszła w Korowodzie Dożynkowym na miejsce głównego ceremoniału - przekazali przedstawiciele KPRP.

Dzień przed dożynkami Agata Kornhauser–Duda spotkała się natomiast z uczestnikami konkursów dla kół gospodyń wiejskich oraz na najładniejszy wieniec. Poznaliśmy również zwycięzców. W pierwszej z kategorii triumfowało Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu, a w drugiej - grupa z woj. świętokrzyskiego.

Przemówienie Andrzeja Dudy

Andrzej Duda przypomniał, że przed 96 laty, czyli w 1927 roku, odbyły się pierwsze Dożynki Prezydenckie w Spale z udziałem ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. - Tę tradycję przywrócił w 2009 roku prezydent Lech Kaczyński - przypomniał.

- Bezpieczeństwo żywnościowe, samowystarczalność żywnościowa Polski jest ogromną zasługą tego trudu, pracy rolnika, który uświęca ten chleb, który symbolicznie mi przed chwilą przekazano - mówił prezydent podczas uroczystości.

- Wraz z naszymi rolnikami i dzięki naszym rolnikom przetrwaliśmy trudne momenty, które były w ostatnim czasie - podkreślił Duda, odnosząc się m.in. do okresu epidemii koronawirusa.

Dodał, że wówczas nie zabrakło produktów żywnościowych w sklepach dzięki pracy polskich rolników.

Trzaskowski podsumowuje pięć lat rządów w Warszawie. Prezydent mówi "Super Expressowi" z czego ma satysfakcję, a co się nie udało
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE