Donald Tusk na koniec Marszu Miliona Serc. „Ślubuję wam zakończenie wojny polsko-polskiej”

i

Autor: PAP/Paweł Supernak Na zdjęciu Donald Tusk

Marsz Miliona Serc

Donald Tusk na koniec Marszu Miliona Serc. „Ślubuję wam zakończenie wojny polsko-polskiej”

2023-10-01 16:54

Marsz Miliona Serc przeszedł ulicami Warszawy. Manifestanci przeszli ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II aż do Ronda "Radosława". Na koniec swoje przemówienie do zebranych wygłosił Donald Tusk. Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej złożył ślubowanie.

Donald Tusk na koniec Marszu Miliona Serc

Donald Tusk przemawiał na stołecznym Rondzie "Radosława", gdzie zakończył się przemarsz zorganizowany w Warszawie przez Koalicję Obywatelską pod hasłem "Marsz Miliona Serc".

"Chcę powiedzieć, że dzisiaj to zgromadzenie ponad miliona ludzi z całej Polski, miliona kobiet i mężczyzn, dzieci i starszych, jest trzecią falą Solidarności. Znowu czegoś nowego się uczymy, znowu nauczyliśmy się tej nowej Solidarności" - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Lider PO zwrócił się też do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który bierze udział w konwencji tej partii w Katowicach. "Sami zostaliście, panie Kaczyński, ze swoją nienawiścią, pogardą i partyjnymi towarzyszami. Sami jak palec" - powiedział.

"Uciekliście z Warszawy dzisiaj. Nie dziwię się. Ja też na waszym miejscu nie chciałbym zobaczyć tego, jak wygląda prawdziwa Polska, jak wyglądają dumne Polki, jak wyglądają dumni Polacy, jak wygląda Polska z uśmiechem, Polska silna" - powiedział przewodniczący PO.

Donald Tusk złożył również publiczne ślubowanie: „Ślubuję wam zakończenie wojny polsko-polskiej dzień po wyborach 15 października”. Wcześniej, jeszcze na rondzie Romana Dmowskiego, zanim marz ruszył ulicami Warszawy, przewodniczący zwrócił się do tłumu:

"Tej siły już nic nie zatrzyma. Tak jak powiedziałem, ten olbrzym się obudził. Niech tam nikt u góry nie ma złudzeń w szeregach władzy. Ta zmiana jest nieuchronna, na lepsze" - przekonywał lider Platformy.

Marsz Miliona Serc przeszedł ulicami Warszawy. Tłumy w stolicy

Zainicjowany przez lidera PO Donalda Tuska "Marsz Miliona Serc" rozpoczął się w samo południe na Rondzie Dmowskiego w Warszawie. Manifestanci przeszli ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II aż do Ronda "Radosława". Mieli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej, emblematy Koalicji Obywatelskiej czy transparenty i koszulki z antyrządowymi hasłami lub hasłami wspierającymi opozycję

Milion manifestantów w stolicy Polski

W niedzielę po południu rzecznik rzecznik warszawskiego ratusza Jakub Leduchowski przekazał PAP, że w kulminacyjnym momencie w "Marszu Miliona Serc" Koalicji Obywatelskiej brało udział około miliona osób. To dane Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa - zaznaczył.

Wcześniej policja podawała nieoficjalnie, że na rondzie Dmowskiego, gdzie rozpoczął się "Marsz Miliona Serc", było jeszcze przed ruszeniem marszu 60 tysięcy osób. Według tych szacunków, ok. godziny 12 na trasie przemarszu było do 100 tysięcy osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE