Konferencja o programie Kultura za złotówkę

i

Autor: Materiały Prasowe

Do muzeum i teatru za złotówkę. Wraca wyjątkowa akcja

2022-08-24 20:44

Uczniowie znów będą mogli zwiedzić mazowieckie muzea i teatry za złotówkę. Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 wraca akcja „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy skorzystało z niej 14 tysięcy osób.

Słynne na całą Europę, największe w Polsce wrzosowiska Kłomińskie zaczynają kwitnąć, najpiękniejsze będą we wrześniu

Teatr Polski i Mazowiecki Teatr Muzyczny - te miejsca cieszyły się największą popularnością wśród uczestników akcji. Nowy rok szkolny to ciąg dalszy akcji, która potrwa jeszcze do końca roku kalendarzowego.

- U nas dzieci i młodzież z mazowieckich szkół poznają historię średniowiecznego zamku, zobaczą obiekty z wykopalisk sprzed ponad 500 lat i zapoznają się z jedną z największych w Polsce kolekcji broni - zachęca Eliza Czapska z Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Teatry najpopularniejsze

Jednak prawdziwe zatrzęsienie w pierwszych dwóch miesiącach odnotował Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.

- Najmłodszych widzów zapraszaliśmy na nasz spektakl „Awantura w mollDurze”. Bohaterka poprzez cechy swoich nowych przyjaciół przekonuje się, że nie wszystko jest takim, jak nam się wydaje. Zwiększa poczucie własnej wartości i pokonuje lęki. Po spektaklu „Awantura w mollDurze” aktorzy prowadzili lekcje „Magia teatru”, podczas których można było poznać zawody związane z przygotowaniem spektaklu, proces jego powstania, jak również odkryć techniczne możliwości światła, dźwięku i multimediów. W kinie pokazywaliśmy różne filmy i łączyliśmy to z lekcją magia dubbingu - mówi Iwona Wujastyk, dyrektorka Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. - W nadchodzącym sezonie nadal zapraszamy na spektakl „Awantura w mollDurze”, zapraszam na spektakl „Żółta dama”, opowiadająca o historii z zamku w Liwie. Dużo dłuższy spektakl „Błękitny Zamek” to musical napisany na podstawie książki Lucy Maud Montgomery. Przepięknie wyreżyserowany. Do tego spektakl „Słoń też by pisał wiersze, gdyby dać mu sto złotych”, czyli śpiewana poezja Gałczyńskiego - dodaje.

Więcej funduszy - atrakcje na dłużej

W niespełna dwa miesiące akcji do biletów uczniów samorząd województwa dopłacił trzy z sześciu milionów przeznaczonych na ten cel. Nic więc dziwnego, że urzędnicy już myślą o zwiększeniu puli finansowej.

- Jesteśmy po rozmowach z panem marszałkiem. Myślę, że te środki będą zwiększone jeszcze w tym roku i mamy nadzieję go kontynuować w latach następnych - mówi Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego.

Przypomnijmy: złotówka to symboliczna cena dla uczniów. Do realnej ceny biletu za każdym razem dopłaca właśnie samorząd województwa. Należy pamiętać o tym, że akcja skierowana jest jedynie do grup zorganizowanych.

- Jest to program skierowany do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa mazowieckiego i to szkoły składają wniosek o możliwość uczestnictwa w tym programie - mówi Iwona Wujastyk, dyrektorka Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

Formularz zgłoszeniowy dla grup szkolnych znaleźć można na stronie mazovia.pl

W jakim mieście powinieneś żyć?

Pytanie 1 z 8
Jak najchętniej spędzasz wolny czas?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE