Zamek Królewski na warszawskiej Starówce

i

Autor: materiały prasowe Zamek Królewski na warszawskiej Starówce

Poczuj się królewną lub królem w Warszawie! Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

2021-11-05 16:04

W kulturalnej akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego biorą udział trzy warszawskie placówki. Sprawdź, gdzie się wybrać za darmo!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 05.11.2021

W Rezydencjach Królewskich zaczął się darmowy listopad!

Mieszkańcy i turyści za darmo będą mogli zwiedzać Łazienki Królewskie, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie czy też Zamek Królewski na warszawskiej Starówce. - Zapraszamy tych, którzy chcą zobaczyć wystawę Chopina czy oryginał Konstytucji 3 maja - mówi Anna Śmigielska z Zamku Królewskiego. Przez cały listopad będzie można bezpłatnie odwiedzić historyczne apartamenty króla Stanisława Augusta. Z okazji Jubileuszu zaprezentowany zostanie jedyny oryginalny orzeł z zaplecka królewskiego tronu – egzemplarz, który stał się wzorem do rekonstrukcji wszystkich pozostałych orłów z Sali Tronowej i który ze względów konserwatorskich nie jest na co dzień pokazywany publiczności.

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym:

  • Pałac na Wyspie (parter), jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym z Królewską Galerią Obrazów;
  • Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów tworzących od początku XIX w. do połowy XX w.
  • Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich; 
  • Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji.

Ostatnia z warszawskich placówek biorących udział w akcji to Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ramach „Darmowego listopada w rezydencjach królewskich” przygotowała specjalne spacery (liczba miejsc ograniczona) i warsztaty dla dzieci. Bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania.

Czytaj także: Ani jednej więcej: PROTEST 6 listopada w Warszawie - gdzie i o której manifestacja?

Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE