Centrum Nauki Kopernik

i

Autor: Adam Kozak, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons Centrum Nauki Kopernik wprowadza wyjątkową promocję

Darmowe zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Wystarczy spełniać jeden warunek

2023-01-10 9:07

Centrum Nauki Kopernik oferuje darmowe zwiedzanie niektórym swoim gościom. Z okazji 550. rocznicy urodzin patrona tego miejsca, Mikołaja Kopernika, organizatorzy wychodzą do zwiedzających z wyjątkowymi atrakcjami.

Centrum Nauki Kopernik oferuje darmowe zwiedzanie

Centrum Nauki Kopernik to bardzo znane miejsce na mapie Warszawy. Wiele dzieci i dorosłych z radością udaje się tam na zwiedzanie. Teraz niektórych gości czeka miła niespodzianka. Jeśli spełniają jeden warunek, zwiedzanie centrum będzie dla nich darmowe! 

- Kilka dni temu rozpoczęliśmy obchody roku Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy jego urodzin. W związku z nią przygotowaliśmy liczne atrakcje i kilka niespodzianek, ujawnimy je w ciągu najbliższych tygodni. Wszystkie osoby, które noszą nazwisko Kopernik mogą zgłosić się do nas i skorzystać z darmowego zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, takich osób jest w Polsce kilkaset. Wystarczy się z nami skontaktować i pochwalić się nazwiskiem naszego patrona. Do końca roku zapraszamy i witamy z otwartymi ramionami wszystkich Koperników, bezpłatnie - poinformowała rzeczniczka Centrum Naukowego Kopernik Katarzyna Nowicka.

Wiele atrakcji dla zwiedzających

To nie koniec atrakcji, jakie Centrum Nauki Kopernik zaplanowało na 550. rocznicę urodzin swojego patrona. Organizatorom nie brakuje kreatywności.

Czytaj także: Fort Wola powraca. Wiemy, kiedy zostanie otwarty i jakie sklepy w nim znajdziecie

- Poza tym już w lutym odwiedzi nas Mikołaj Kopernik we własnej osobie. Nie zdradzę jeszcze, kim jest ta osoba, powiem, że będzie wyglądać dokładnie tak jak nasz patron i największy astronom na obrazie Jana Matejki, jednak nie będzie to ani aktor, ani hologram. Pozostawiamy to jako niespodziankę dla wszystkich zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Będzie można z naszym Kopernikiem porozmawiać, zrobić zdjęcie, nagrać film - dodała Nowicka.

- Już 12 stycznia mamy premierę nowego pokazu Planetarium. Nie jest on bezpośrednio związany z obchodami roku Kopernika, natomiast jest to nasz pierwszy tak duży pokaz laserowy pod tytułem "Cybershow 2517". Jest on inspirowany science-fiction, grami retro i muzyką elektroniczną lat 80., a wszystko w klimacie cyberpunk. Pokaz wejdzie do naszego stałego programu. Bohaterem jest robot, który boryka się różnymi problemami, ucieka przed ludźmi, a całość rozgrywa się w mieście przyszłości. Robot przemierza zakątki galaktyki. Jak na grę przystało, ten pokaz ma strukturę z licznymi poziomami (levelami) oraz ukrytymi niespodziankami - wyjaśnia rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.

Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Patron Centrum Nauki Kopernik, Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w domu przy ul. Św. Anny (obecnie: ul. Kopernika). Studiował w Krakowie w latach 1491-95. Później kontynuował studia na uczelniach włoskich, studiował prawo w Bolonii, medycynę w Padwie i prawo w Ferrarze. Po powrocie z Włoch przez kilka lat mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, gdzie rezydował jego wuj - biskup warmiński Łukasz Watzenrode.

Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), opublikowane w 1543 r. Przedstawił w niej teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model tłumaczący budowę świata.

Choć teoria Kopernika nie była przyjęta przychylnie, to jednak wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce naszej planety i człowieka we Wszechświecie. Zapoczątkowała tzw. rewolucję kopernikańską w naukach ścisłych. Technika nie pozwalała wtedy na dostarczenie przekonujących dowodów obserwacyjnych na słuszność idei polskiego astronoma. Po zastosowaniu przez Galileusza teleskopu do obserwacji nieba (1609), kolejne wieki przyniosły takie dowody. Ostateczne jej potwierdzenie nastąpiło, gdy zmierzono paralaksy gwiazd - niewielkie zmiany pozycji gwiazd na niebie w ciągu roku spowodowane ruchem Ziemi po orbicie.

Kopernik był typowym "człowiekiem renesansu", działał jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, próbował nawet swoich sił w przekładach literatury. Był m.in. sekretarzem biskupa warmińskiego, lekarzem biskupa warmińskiego, administratorem dóbr kapituły warmińskiej, m.in. umacniał zamek olsztyński, był także posłem. Brał udział w zjazdach stanów Prus Królewskich, sejmie krakowskim a także reprezentował kapitułę podczas negocjacji z Zakonem Krzyżackim w sprawie zwrotu Braniewa.

24 maja 1543 r. Mikołaj Kopernik zmarł we Fromborku. Jego teorie zostały potwierdzone wiele lat po jego śmierci.

Centrum Nauki Kopernik otwarte