Kolejka przed Punktem Pomocy Humanitarnej na Nowym Świecie

i

Autor: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Dzień aktywizacji zawodowej dla uchodźców z Ukrainy: Darmowe doradztwo zawodowe i wiele ofert pracy!

2022-05-30 12:43

Uchodźcy z Ukrainy mogli bezpłatne skorzystać z doradztwa zawodowego, porozmawiać z pracodawcami i zobaczyć oferty pracy w Warszawie i na Mazowszu. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia przed Punktem Pomocy Humanitarnej ustawiały się kolejki. Mazowiecki Urząd Wojewódzki zapowiada, że będzie więcej tego typu akcji. Kiedy? Sprawdź!

To była dobra okazja, by uchodźcy z Ukrainy mogli zapoznać się z polskim rynkiem pracy i znaleźć coś dla siebie.

- Ważnym elementem tego wydarzenia jest to, by udzielić wsparcia w zakresie pisania CV, legalizacji pobytu, organizacji kursów językowych - mówi Jolanta z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. - Mamy tu też wielu pracodawców.

Uchodźcy pracują często na tych samych stanowiskach

Uchodźcy najczęściej pracują na czterech stanowiskach - to dane z województwa mazowieckiego.

- Utrzymywanie czystości, pakowacz, magazynier, prace polowe - wylicza Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. - To zdecydowanie dominuje.

Groby słynnych malarzy cz. 2. Niezapomniani

Podczas Dnia Aktywizacji Zawodowej zaprezentowało się wielu pracodawców i organizacji pozarządowych.

- My na przykład pomagamy w znalezieniu mieszkania, mamy infolinię pomocową - wylicza Aleksandra z Ukraińskiego Domu. - Bardzo dużo dostawaliśmy pytań odnośnie pracy. Zawsze informujemy, gdzie mogą ją znaleźć albo jej szukać. Codziennie praktycznie ktoś nas pytał o pracę.

SMS od RCB

Zainteresowanie wydarzeniem było spore. Jak informuje wicewojewoda, uchodźcy z Ukrainy dowiedzieli się o akcji m.in. przez SMS-y rozesłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Kolejki przed wejściem ustawiały się jeszcze przed otwarciem.

- Chciałabym pracować jako nauczycielka, albo pracownik banku. Muszę jeszcze znaleźć jakieś wskazówki odnośnie nauki języka i zobaczymy, jak to dalej pójdzie - mówi jedna z oczekujących. - Ciężko mi znaleźć pracę, bo mam małą córeczkę, która chodzi do przedszkola. Muszę zatem dostosować do tego grafik. Ciężko znaleźć taką pracę, by dało się to połączyć - mówi inna. - Rozesłałam już z 20 CV i na żadne nie uzyskałam odpowiedzi.

Podczas wydarzenia wystawiali się zarówno pracodawcy z firm państwowych, jak i prywatnych, w tym agencje zatrudnienia tymczasowego.

- My możemy na przykład zaproponować pracę jako listonosz - mówi Hanna z Poczty Polskiej.

- U nas można pracować w dziale housekeepingu, czyli utrzymania czystości, zatrudnić się jako pomoc w kuchni czy na recepcji w hotelu - oferuje Paulina Minew Penew z Polskiego Holdingu Hotelowego.

- U nas jest praca na produkcji, np. jako operator czy ustawiacz maszyn i urządzeń do obróbki skrawaniem w metalu. Przeszkalamy osoby z obsługi maszyn, więc zatrudniamy także kobiety - mówi Monika Majka z Warszawskich Zakładów Mechanicznych.

Pracodawcy zgodnie podkreślają, że bariera języka nie jest problemem - można nauczyć się języka polskiego, albo w samej firmie pracują osoby, które już rozmawiają w języku ukraińskim, dlatego nowym pracownikom będzie łatwiej wdrożyć się w zawód.

Bezrobocie na Mazowszu?

Bezrobocie na Mazowszu wynosi ok. 5 proc. Ofert na rynku pracy nie brakuje. Problem w tym, że wiele jest skierowanych do mężczyzn, a zdecydowana większość uchodźców to kobiety i dzieci.

- Są oferty pracy dla kierowców, budowlańców - wiem, że urzędy pracy już szykują się, by zrobić kursy kwalifikujące, by właśnie panie zostały na przykład kierowcami - mówi Urszula Kowalewska, dyrektorka biura kadr i organizacji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

A co z uchodźcami, którzy przyjechali do Polski mając duże kwalifikacje? - Ze spotkań z fundacjami wiemy, że jest duże zapotrzebowanie na specjalistów medycznych i technicznych. Tu barierą jest głównie ta językowa, ale niedługo sprawę powinny załatwić kursy języka polskiego, które będą częściowo finansowane przez rząd, gdy zostanie przyjęta kolejna ustawa - odpowiada Urszula Kowalewska.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE