BUW

i

Autor: piotr iłowiecki flickr.com

Czytanie na trawie w Ogrodzie BUW. Sobotnia akcja dla moli książkowych

2022-09-23 14:21

W najbliższą sobotę w godz. 12-17 w Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) odbędzie się akcja "Czytanie na trawie". Jej celem jest promowanie czytelnictwa i korzystania z bibliotek.

Czytelnicze atrakcje w BUW

To kolejne plenerowe wydarzenie, realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0), promujące czytanie książek i korzystanie z bibliotek. Jak wyjaśniono, "w Ogrodzie BUW przy ul. Dobrej 56/66 od południa do godz. 17 na uczestników będą czekały wyjątkowe czytelnicze atrakcje, wśród nich m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, literacka gra terenowa z nagrodami, rozmowy o książkach z udziałem znanej i lubianej aktorki i fotobudka".

Osoby biorące udział w wydarzeniu będą mogły też skorzystać z dwóch specjalnie przygotowanych stref: wymiany książek oraz relaksu i dobrej lektury. "Dla aktywnych uczestników przygotowaliśmy nagrody-niespodzianki" - napisano w informacji NCK.

Książka jako bilet wstępu

By wziąć udział w "Czytaniu na trawie", wystarczy zabrać ze sobą książkę – "bilet" wstępu do Ogrodu BUW. Organizatorami wydarzenia są operatorzy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0: NCK, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – koordynujące NPRCz 2.0, a partnerami spotkania: Uniwersytet Warszawski i BUW.

Przypomniano, że poprzednie plenerowe spotkanie czytelnicze pod egidą NPRCz 2.0, odbyło się w czerwcu 2022 r. w parku pałacu Królikarnia. Zakończył je specjalnie zaprojektowany mapping 3D – niezwykły spektakl światła i dźwięku.

Czym jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0?

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-25, w ramach którego środki w wysokości ponad 1 mld zł (60 proc. z budżetu państwa, 40 proc. wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

"To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy" - podkreślono w informacji.

Jak wyjaśniono, w ramach NPRCz 2.0 "m.in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek".

W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz NCK.

Robert Lewandowski po meczu z Holandią

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!