szachy

i

Autor: Pixabay

Czy uczniowie to przyszli arcymistrzowie? Pokaże to program "Wars i Sawa grają w szachy"

2022-09-28 19:50

Mają niespełna 9 lat, a zdolnością koncentracji mogą zawstydzić niejednego dorosłego. Uczniowie biorący udział w programie "Wars i Sawa grają w szachy" przynajmniej raz w tygodniu spotykają się przy szachownicy. Dzięki temu rozwijają umiejętności i podnoszą kompetencje.

Rozwój od najmłodszych lat

Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym i stanowi część ogólnopolskiego programu "Edukacja przez Szachy w Szkole". Dzieci z wytypowanej klasy (pierwszej lub drugiej) szkoły podstawowej uczą się gry w szachy przez dwa lata, przez jedną godzinę tygodniowo.

Akcja "Wars i Sawa grają w szachy" trwa już od niemal dekady. Efekty akcji zbadali naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej.

- Raporty pokazują, że przynosi korzyści nie tylko w kompetencjach matematycznych, ale także w uczeniu, uważności, cierpliwości i szacunku dla partnera, z którym się gra - mówi Mirosław Sielatycki, wicedyrektor Biura Edukacji Urzędu Miasta st. Warszawa.

Wicedyrektor Biura dodaje, że udział w zajęciach może mieć wpływ na przyszłe wybory samych uczniów. - Czy w formie pozalekcyjnej, czy pozaszkolnej, czasami w karierze zawodniczej się przejawia... Czekamy na kolejnych arcymistrzów, którzy wyrosną z takich programów!

W ostatnim turnieju szachowym na COS Torwar udział brało aż 700 uczniów. W stolicy gra w szachy jest także elementem terapii dla uczniów z różnymi dysfunkcjami w szkołach i placówkach specjalnych (w ramach projektu "Rehabilitacja przez Szachy").

Szkolenia dla nauczycieli

Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni nauczyciele, którzy mogą korzystać z tematycznej platformy internetowej i konsultować się z koordynatorem merytorycznym. Do 30 września zgłaszać się mogą nauczyciele z kolejnych szkół, zainteresowanych realizacją programu. Zostaną skierowani na kurs podstawowy z metodyki nauczania gry w szachy. Bo sama wiedza o tym, na czym polega gra, nie wystarczy.

- To jest kwestia uczestnictwa w zawodach, organizowania zawodów... Mamy też od 2015 roku szachy jako dyscyplinę w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Tam też są potrzebne pewne wiadomości i umiejętności - zaznacza Mirosław Sielatycki.

Do tej pory przeszkolono 600 nauczycieli. Deklaracje dyrektorów szkół podstawowych zainteresowanych przystąpieniem do projektu przyjmowane są do piątku - 30 września br., w kancelarii głównej Urzędu m.st. Warszawy (al. Jerozolimskie 44). Formularz deklaracji dostępny jest w systemie ankietowym Biura Edukacji.

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...
Jan Krzysztof Duda wygrał prestiżowy turniej szachowy w Warszawie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zima im nie straszna. UW, PW i WUM - warszawskie uczelnie nie będą oszczędzały na zajęciach
  2. Estakada w Rembertowie: Budowa na finiszu! Zobacz zdjęcia
  3. Bezpłatny wyścig rowerowy na otwarcie sezonu przełajowego. Zapisy ruszyły