Produkcja przyłbic

i

Autor: Facebook/Przyłbice dla Wszystkich

Czy przyłbice chronią przed koronawirusem? Chaos w Ministerstwie Zdrowia blokuje produkcję

2020-05-06 18:24

"Przyłbice dla wszystkich" to sieć około 300 firm, które produkują przyłbice m.in. dla medyków. Są w stanie wyprodukować około miliona sztuk dziennie. Dla wielu firm produkcja stała się sposobem na przetrwanie podczas trudnego czasu pandemii. Problemem stały się jednak sprzeczne decyzje Ministerstwa Zdrowia, które raz wskazuje przyłbice jako środki ochrony osobistej, a innym razem wykreśla je z rozporządzenia. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Zaczęło się od akcji "Drukujemy dla Medyków" - dzięki niej każdego dnia do najbardziej potrzebujących placówek medycznych trafiają przyłbice. Od 20 marca udało się już sfinansować i wyprodukować ponad 35 tys. przyłbic ochronnych, które trafły do 170 placówek medycznych. Jak informuje jeden z inicjatorów akcji, w trakcie produkcji pojawiły się sygnały, że firmy prywatne są zainteresowane zakupem przyłbic, m.in. dla pracowników fabryk czy sklepów. Tak powstała akcja "Przyłbice dla wszystkich", do której w niespełna 3 tyg. dołączyło ok. 300 firm.

- Chcemy m.in. zapewnić obywatelom przyłbice w rozsądnej cenie. U nas najtańsza taka przyłbica kosztuje 8 złotych, ale zależy
nam także na integracji przedsiębiorców, dla których produkcja przyłbic jest po prostu sposobem na utrzymanie firmy - mówi
Paweł Wasilewski, jeden z inicjatorów akcji.

Ministerstwo Zdrowia i chaos

Inicjatywa rozrasta się bardzo szybko, ale problemem jest rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. W projekcie opublikowanym 14 kwietnia przyłbica została wskazana jako jeden ze środków ochrony osobistej. Dzień później przyłbica zniknęła z głównego zapisu rozporządzenia. - Byliśmy zmuszeni wstrzymać pracę - tłumaczy Wasilewski. Następnie okazało się, że przyłbice wprawdzie zniknęły z rozporządzenia, ale  pojawiły się w jego interpretacji. Informacja o stosowaniu przyłbicy znajdowała się na stronie ministerstwa w zakładce "Pytania i Odpowiedzi" jeszcze 22 kwietnia wieczorem. Dzień później treść interpretacji ponownie uległa zmianie i nie było tam informacji o możliwości stosowania przyłbic.

Sonda
Czy zamienisz maseczkę na przyłbicę skoro można?

Komentarz Ministerstwa Zdrowia

Nasza redakcja zwróciła się do ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie tych zmian. Zapytaliśmy także, czy są wątpliwości dotyczące skuteczności stosowania przyłbic jako środka ochrony osobistej. Poniżej publikujemy otrzymany komentarz.

- Straciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 697 i 750). Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które zakłada, że:

§ 18. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa - informuje ministerstwo.

COŚ DOBREGO #019