Czy przedszkola i zerówki będą otwarte w wakacje? Dyżury wakacyjne odwołane?

2020-06-08 9:11
Czy przedszkola i zerówki będą otwarte w wakacje?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Warszawskie przedszkola i zerówki zmieniają zasady organizacji opieki wakacyjnej. W związku z pandemią koronawirusa władze stolicy musiały wypracować nowe rozwiązania, dzięki którym najmłodsi pozostaną bezpieczni. Czy podczas wakacji przedszkola i "zerówki" w Warszawie będą otwarte? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Czy przedszkola będą otwarte?

Warszawskie przedszkola i „zerówki” zmieniają zasady organizacji opieki wakacyjnej. W tym roku nie będą przyjmować dzieci z innych placówek. Decyzja ma związek z pandemią COVID-19 i troską o bezpieczeństwo najmłodszych i personelu. – Praca przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach musi zostać zorganizowana w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć możliwość przenoszenia wirusa i zapewnić dzieciom oraz pracownikom bezpieczne warunki pobytu w placówce – podkreśliła w liście do burmistrzów dzielnic Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Do kiedy przedszkola pozostaną zamknięte?

Zgodnie z decyzją rządu, placówki oświatowe są zamknięte do 24 maja br. Jeśli przepisy na szczeblu krajowym umożliwią ich otwarcie, to w lipcu i sierpniu br. dzieci będą mogły przez sześć tygodni uczęszczać do swojego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole. Ze względów bezpieczeństwa placówki nie będą proponowały opieki dzieciom uczęszczającym na co dzień do innych przedszkoli/szkół. Aby nauczyciele oraz pracownicy administracyjni i pozostały personel mógł skorzystać z urlopów wypoczynkowych, placówki pozostaną zamknięte przez okres 2,5 tygodni. Terminy pracy oraz przerwy dla poszczególnych przedszkoli/szkół zostaną określone po ich uzgodnieniu przez dyrektorów wspólnie z radami rodziców.

Gdy stan epidemii minie, stołeczne żłobki znów będą otwarte dla najmłodszych wychowanków.

Pełna informacja dotycząca harmonogramu pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na lipiec i sierpień br. zostanie opublikowana w drugiej połowie maja br. na stronie Biura Edukacji m.st. Warszawy.

Przedszkola w wakacje - nie będzie dyżurów!

Już wiemy, że w te wakacje nie będzie typowych dyżurów. Żłobki i przedszkola będą przez sześć tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020. Głos w tej sprawie zabrała Renata Kaznowska, wiceburmistrz stolicy. Taka informacja pojawiła się na Facebooku:

Drodzy rodzice! W tym roku rezygnujemy z tzw. dyżurów wakacyjnych we wszystkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa.
W tym szczególnym czasie epidemii koronawirusa, aby zminimalizować mieszanie się dzieci z różnych placówek, będziemy proponować następujące rozwiązanie:
➡ w okresie lipiec - sierpień 2020 r. przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą przez 6 tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do danej placówki. Przez okres 2,5 tygodnia pozostaną zamknięte.
➡ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, okres przerwy w funkcjonowaniu placówki uzgodnią wspólnie dyrektorzy przedszkoli/szkół z radą przedszkola/radą rodziców.
➡ przedszkola/szkoły nie będą prowadziły zapisów na dyżury wakacyjne dla dzieci z innych placówek.
W okresie przerwy w funkcjonowaniu placówki nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi będą mogli skorzystać z urlopów wypoczynkowych.

Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE