Czy globalne ocieplenie to mit? Ta mapa od NASA rozwiewa wątpliwości

i

Autor: nasa.gov Czy globalne ocieplenie to mit? Ta mapa od NASA rozwiewa wątpliwości

Czy globalne ocieplenie to mit? Ta mapa od NASA rozwiewa wątpliwości [WIDEO]

2020-09-28 9:06

NASA stworzyła trójwymiarowy model śladów metanu, jego źródeł i ruchu na całej Kuli Ziemskiej. Według naukowców jest on drugą na świecie przyczyną globalnego ocieplenia. Czy, jak twierdzą niektórzy, to zjawisko jest wyłącznie mitem? Model NASA wyraźnie to pokazuje. Zobaczcie sami!

Marsze dla klimatu przeszły ulicami Warszawy

Globalne ocieplenie – NASA stworzyło mapę 3D

Nowy trójwymiarowy model NASA przedstawia stężenie metanu na świecie –  drugą pod względem wielkości przyczynę ocieplenia cieplarnianego. Wizualizacja obejmuje m.in. różnorodność źródeł metanu na Ziemi oraz zachowanie gazu podczas jego przemieszczania się w atmosferze. 

Zobacz też: Ruszył Młodzieżowy Strajk Klimatyczny! Protesty w całej Polsce [GALERIA]

– Łącząc wiele zestawów danych z inwentaryzacji emisji, w tym paliw kopalnych, rolnictwa, spalania biomasy i biopaliw, a także symulacje źródeł terenów podmokłych w model komputerowy o wysokiej rozdzielczości, naukowcy mają teraz dodatkowe narzędzie do zrozumienia tego złożonego gazu i jego roli w obiegu węgla na Ziemi skład atmosfery i system klimatyczny – czytamy na oficjalnej stronie NASA.

Polska a globalne ocieplenie

Jakie kraje odpowiadają za największą emisję metanu do ziemskiej atmosfery? Jak na ich tle wypada Polska? Przekonajcie się sami, oglądając poniższe wideo!

– Szacuje się, że do 60% obecnego strumienia metanu z lądu do atmosfery jest wynikiem działalności człowieka” – twierdzi Abhishek Chatterjee, naukowiec zajmujący się cyklem węgla w Universities Space Research Association z siedzibą w Goddard. – Podobnie jak w przypadku dwutlenku węgla działalność człowieka przez długi czas powoduje wzrost stężenia metanu w atmosferze szybciej niż usuwanie go z naturalnych „pochłaniaczy” może to zrównoważyć. Wraz ze wzrostem populacji ludzkiej, zmianami w zużyciu energii, rolnictwie i uprawie ryżu, hodowla zwierząt wpłynie na emisje metanu. Trudno jest jednak przewidzieć przyszłe trendy z powodu zarówno braku pomiarów, jak i niepełnego zrozumienia sprzężeń zwrotnych związanych z węglem i klimatem – dodaje naukowiec.

Dane dotyczące źródeł i transportu metanu zawarte na mapie pomogą m.in. planowaniu przyszłych misji polowych i satelitarnych. NASA planuje wystrzelić w 2023 roku satelitę o nazwie GeoCarb, którego celem będzie obserwowanie metanu w atmosferze na zachodniej półkuli.