Zwierzęta

Cztery malutkie sokoły wykluły się na PKiN. Teraz nadano im imiona i zaobrączkowano

2023-05-16 12:55

We wtorek, 16 maja cztery malutkie sokoły wędrowne, które wykluły się na Pałacu Kultury i Nauki, zostały zaobrączkowane. Otrzymały również imiona - Hetman, Prezes, Iwo i Wuzetka. Zdjęcia z uroczystego obrączkowania zobaczycie w naszej galerii.

Franek i Giga, para sokołów ponownie doczekała się potomstwa. Ptaki od kilku lat mieszkają na szczycie Pałacu Kultury i Nauki, a pod koniec kwietnia wykluły się im cztery pisklęta. 3-tygodniowe sokoły we wtorek zostały uroczyście zaobrączkowane, nadano im także imiona.

Uroczyste obrączkowanie sokołów wędrownych w Warszawie

Podczas obrączkowania młode ptaki były zestresowane, jednak dumnie zniosły tę procedurę. - Obrączkujemy sokoły w celu monitoringu, co się z młodymi dzieje i skąd pochodzą ptaki lęgowe w gniazdach, które znamy - wytłumaczył Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Pisklaki dostały po jednej obrączce na każdą nogę - niebieską i żółtą, co oznacza, że są one dzikimi ptakami miejskimi. Obrączki mają także własne grawery, dzięki którym można zidentyfikować każdego z osobników.

Młode sokoły są już na tyle duże, że widać ich płeć, lecz na tyle małe, że nie potrafią jeszcze latać. - Pierwszy tydzień przed wylotem są ćwiczenia skrzydeł, mocno tłuką skrzydłami i podfruwają. Mają możliwość ćwiczenia na rynnie wokół pałacu. Potem jest próba lotu, najczęściej wraz z powiewem wiatru. Albo jest to szczęśliwy lot i wracają na poręcz albo lądują na budynku obok. Czasami trzeba je zgarniać z siatki, która znajduje się poniżej - opowiedzieli miłośnicy przyrody z grupy FalcoFani, którzy dbali o pisklaki podczas ceremonii. Młode powinny nauczyć się latać za kolejne trzy tygodnie.

Czytaj również: Beton zamiast zielonego skweru? Mieszkańcy Mokotowa nie chcą do tego dopuścić

Gatunek sokoła wędrownego w latach 50.-60. wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" od lat zajmuje się przywróceniem go, a także innych gatunków polskiej naturze. - Dużo ptaków, prawie 1,5 tys. wypuściliśmy z hodowli na przestrzeni 30 lat - powiedział prezes Sielicki. Samych sokołów w tej chwili w Polsce jest ponad 50 par, a co roku przybywają nowe. Sokoły są jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce.

Sokoły to ptaki drapieżne, które żywią się mięsem, najczęściej innych ptaków. Gatunek ten potrafi w locie nurkowym osiągnąć prędkość nawet do 320 km/h. Wąskie i długie skrzydła umożliwiają im zręczny i szybki lot. Sokoły zamieszkują wszystkie kontynenty poza Antarktydą.

Wielkie święto w warszawskim ZOO. Hipopotamica Pelagia świętowała 37. urodziny