Spadające gwiazdy

i

Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

Czerwcowe Bootydy 2022 - kiedy deszcz meteorów? Jak obserwować zjawisko?

2021-07-25 9:29

Będzie to kolejna w tym roku okazja do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie! W czerwcu wypada maksimum meteorów z roju Bootydów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Czerwcowe Bootydy 2022 - kiedy jest deszcz meteorów? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Data maksimum aktywności roju Bootydy czerwcowe będzie wyznaczała kolejną w tym roku okazję do podziwiania takiego widowiska. Bootydy to rój meteorów aktywny między 22 czerwca do 2 lipca. Swoją nazwę wziął od konstelacji Wolarza (łac. Bootes), gdzie znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum. Kiedy wypada? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju Bootydów czerwcowych i jak go oglądać? O tym w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2022 - KALENDARZ nocy meteorów

Otwarcie Planetarium Śląskiego - Parku Nauki

Czerwcowe Bootydy - kiedy w Polsce? Data nocy spadających gwiazd

Rój czerwcowych Bootydów swoją największą aktywność osiąga 28 czerwca. W nocy możemy wówczas obserwować prawdziwy deszcz spadających gwiazd. Bootydy czerwcowe mają zmienne ZHR (liczba obserwowanych zjawisk w ciągu godziny). Potrafi zaskakiwać wysoką aktywnością, jak na przykład w 1998 roku, kiedy przez godzinę można było naliczyć nawet 100 bolidów!

Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd?

Czy Czerwcowe Bootydy będą widoczne w Polsce? Tak! Co więcej prędkość meteorów wynosi zaledwie 18 km/s, co czyni go bardzo atrakcyjnym do obserwacji. We wtorek, 28 czerwca najlepiej zacząć je nocą. Gwiazdozbiór Wolarza znajduje się na niebie północnym i to tam należy kierować wzrok. Czerwcowe Bootydy można obserwować gołym okiem. Jeśli będziemy mieli szczęście i trafimy na wysoką aktywność roju, zobaczymy wspaniały deszcz meteorów.

Zjawisko najlepiej obserwować z dala od świateł miast. Łąka lub polana powinny być odpowiednimi miejscami. Pamiętajmy jednak, że wiele będzie zależało od pogody. Meteory z roju bootydów czerwcowych zobaczymy tylko przy bezchmurnym niebie.