Czerwcowe Bootydy 2022 - kiedy deszcz meteorów? Jak obserwować zjawisko?

2021-07-25 9:29
Spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

Będzie to kolejna w tym roku okazja do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie! W czerwcu wypada maksimum meteorów z roju Bootydów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Czerwcowe Bootydy 2022 - kiedy jest deszcz meteorów? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Data maksimum aktywności roju Bootydy czerwcowe będzie wyznaczała kolejną w tym roku okazję do podziwiania takiego widowiska. Bootydy to rój meteorów aktywny między 22 czerwca do 2 lipca. Swoją nazwę wziął od konstelacji Wolarza (łac. Bootes), gdzie znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum. Kiedy wypada? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju Bootydów czerwcowych i jak go oglądać? O tym w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2022 - KALENDARZ nocy meteorów

Otwarcie Planetarium Śląskiego - Parku Nauki

Czerwcowe Bootydy - kiedy w Polsce? Data nocy spadających gwiazd

Rój czerwcowych Bootydów swoją największą aktywność osiąga 28 czerwca. W nocy możemy wówczas obserwować prawdziwy deszcz spadających gwiazd. Bootydy czerwcowe mają zmienne ZHR (liczba obserwowanych zjawisk w ciągu godziny). Potrafi zaskakiwać wysoką aktywnością, jak na przykład w 1998 roku, kiedy przez godzinę można było naliczyć nawet 100 bolidów!

Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd?

Czy Czerwcowe Bootydy będą widoczne w Polsce? Tak! Co więcej prędkość meteorów wynosi zaledwie 18 km/s, co czyni go bardzo atrakcyjnym do obserwacji. We wtorek, 28 czerwca najlepiej zacząć je nocą. Gwiazdozbiór Wolarza znajduje się na niebie północnym i to tam należy kierować wzrok. Czerwcowe Bootydy można obserwować gołym okiem. Jeśli będziemy mieli szczęście i trafimy na wysoką aktywność roju, zobaczymy wspaniały deszcz meteorów.

Zjawisko najlepiej obserwować z dala od świateł miast. Łąka lub polana powinny być odpowiednimi miejscami. Pamiętajmy jednak, że wiele będzie zależało od pogody. Meteory z roju bootydów czerwcowych zobaczymy tylko przy bezchmurnym niebie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE