Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie! Ratusz alarmuje

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie! Ratusz alarmuje

Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie! Ratusz alarmuje

2021-11-12 20:20

Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie. Ratusz ostrzega i przypomina o szczepieniu swoich psów. Od początku roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto już 84 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Osiem z nich to przypadki odnotowane na terenie stolicy – w Wesołej, Wawrze i na Targówku.

Pod koniec października wojewoda mazowiecki wydał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, w którym wskazano obszary zagrożone. Na terenie m.st. Warszawy poza dotychczasowymi dzielnicami – Wawrem i Wesołą – jako obszary zagrożone wskazano również Rembertów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską) i Pragi-Południe (ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej). Na terenie tych dzielnic obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.

Czytaj także: Pilna zbiórka dla Fundacji Kapucyńskiej. Co jest potrzebne?

Szczepienia lisów wolno żyjących

Między 15 a 30 listopada br. na terenie województwa mazowieckiego prowadzona będzie jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie wykładany ręcznie oraz zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki. Szczepienia obejmą również tereny w stolicy:

 • Las Bielański,
 • Las Młociński,
 • Las Bemowo,
 • Las Kabacki,
 • Las Rembertowski,
 • Lasek na Kole,
 • Łazienki Królewskie,
 • lasy na terenie Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki
 • oraz teren Mazowieckiego Parku Narodowego na Wawrze.

Czytaj także: Stanęły kontenery i zarosły chwastami. Co dalej z Implant Warsaw?

Przez dwa tygodnie od momentu wyłożenia szczepionki właściciele czworonogów powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Ewentualny kontakt pupila z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Z uwagi na to, że lisy nie przyjmą szczepionki z zapachem człowieka, przynęty nie powinni dotykać również mieszkańcy.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in.:

 • w agresywnym zachowaniu,
 • ślinotoku,
 • połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni;

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

„Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Warszawa zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Jakiego koloru masz aurę?

Pytanie 1 z 7
W którym z tych miejsc czujesz się dobrze?
Tak modernizują dworzec Warszawa Zachodnia. Potężna inwestycja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE