PGNiG nie wysyła rachunków za gaz klientom z Małopolski. Dlaczego?

i

Autor: Pxhere

Co z maksymalną ceną gazu? Rząd podjął temat, ale potrzeba jeszcze więcej czasu

2022-11-22 19:29

Nowe przepisy dot. cen gazu były dyskutowane podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Jak przekazał rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt wymaga jeszcze doprecyzowania. Nie został więc oficjalnie przyjęty.

Chodzi o projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który był przewidziany we wtorkowym porządku obrad rządu. Jego wnioskodawcą jest minister Klimatu i Środowiska.

Co dalej z cenami gazu?

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

- Projekt ustawy dotyczący ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych był przedmiotem dyskusji podczas Rady Ministrów. Podczas tej dyskusji stwierdzono, że pewne zapisy wymagają doszczegółowienia, doprecyzowania, stąd on będzie teraz opracowywany jeszcze przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ale najprawdopodobniej na najbliższej Radzie Ministrów stanie już na porządku obrad i będzie mógł być przyjęty przez Radę Ministrów - powiedział we wtorek rzecznik MKiŚ Aleksander Brzózka w Polsat News.

Jak dodał, rząd może się zająć projektem w przyszły wtorek. - Być może będzie jakieś wcześniejsze posiedzenie Rady Ministrów ze względu na pilność tego projektu. Na dzisiaj nastawiamy się, że ten projekt stanie na Radzie Ministrów w przyszłym tygodniu we wtorek - wskazał.

Czytaj również: PKO BP pilnie ostrzega. Klienci największego polskiego banku mogą stracić pieniądze. Wystarczy jedno kliknięcie

Brzózka wyjaśnił, że projektowane rozwiązania mają dotyczyć gospodarstw domowych i instytucji wrażliwych. - Przygotowujemy takie rozwiązania, żeby ta cena była akceptowalna dla gospodarstw domowych i instytucji wrażliwych - tylko o tych dwóch grupach w tym wypadku mówimy - powiedział rzecznik MKiŚ.

Jak dodał, "dzisiaj mówimy o rozmiarze tego wsparcia, na jakim zostanie ustalona ta cena maksymalna dla gospodarstw domowych i instytucji wrażliwych". - Poziom wsparcia też zależy od środków, które będą wydatkowane na to z budżetu państwa - powiedział rzecznik resortu.

Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu podano, że projektowane rozwiązania zakładają określenie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.

Poza tym, ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

- Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej – wskazano w wykazie prac. 

Poland Go! Bezpieczeństwo gazowe w dobie kryzysu energetycznego