Co może prezydent w Polsce? Czy obietnice Dudy i Trzaskowskiego mają sens? [EKSPERT]

2020-07-10 7:18 STAN, KO
Pałac prezydencki w Warszawie
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Jakie są kompetencje prezydenta?

Wielkie inwestycje i kolejne programy społeczne. Trwa festiwal obietnic wyborczych przed II turą wyborów prezydenckich 2020. Byli prezydenci mówią o mijaniu się z konstytucyjną rzeczywistością. Na pomieszanie kompetencji wskazują też eksperci, bo obaj kandydaci - chociaż deklarują "wiele", to zgodnie z prawem, nie zawsze to, co mogą. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Wybory prezydenckie 2020

I tura wyborów prezydenckich 2020 odbyła się 28 czerwca. Żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. W związku z tym 12 lipca odbędzie się II tura wyborów. Wezmą w niej udział:

  • Andrzej Duda,
  • Rafał Trzaskowski.

Czytaj także: Duda czy Trzaskowski: Co obiecują kandydaci na prezydenta? [WYBORY 2020]

Wybory prezydenckie 2020: Jakie są kompetencje prezydenta?

Kolejne emerytury i dopłaty do emerytur kobiet. Poza tym m.in. inwestycje, zmiany w Kodeksie Pracy, ale też utrzymanie programów społecznych. Na ostatniej prostej kandydaci na prezydenta dwoją się i troją i kreślą wręcz idealny scenariusz na przyszłość. Z ich realizacją może być jednak problem, bo składane obietnice często mają niewiele wspólnego z kompetencjami głowy państwa.

- Postulaty, idee programowe odnosiły się do formatu premierowskiego. To były kompetencje rządu - mówi politolog Ewa Marciniak.

Czytaj także: Jak sprawdzić, gdzie mogę głosować? [KOMISJA WYBORCZA, WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

Rola prezydenta jest jasno określona w konstytucji. - Prezydent nic nam nie może dać. Niczego nie może komukolwiek zabronić. Niczego nam nie może wybudować - tłumaczy konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.

W związku z tym przed oddaniem głosu warto się zastanowić ile obietnic wyborczych będzie miało szansę na realizację. Przed pójściem do lokalu wyborczego warto rzucić okiem na poniższe teksty:

Co to jest cisza wyborcza? Komunikat PKW

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.