Prochownia Żoliborz

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Co dalej z Prochownią Żoliborz? Prezydent miasta zajął stanowisko

2023-03-07 14:47

Prochownia Żoliborz swego czasu była kultowym miejscem na mapie Warszawy. Co dalej z obiektem? Stanowisko w tej sprawie zajął nawet prezydent Warszawy. Wydał on zarządzenie, zgodnie z którym opiekę nad obiektem w Parku Żeromskiego przejmie Zarząd Mienia m.st. Warszawy.

Co dalej z Prochownią Żoliborz?

Dotychczas Prochownia Żoliborz pozostawała w zasobie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Chociaż mieszkańcy chcieli, by kultowe miejsce z nimi zostało, przez dłuższy czas jego przyszłość była wielką niewiadomą. Teraz w sprawie stanowisko zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prochownia znów ma być nie tylko punktem gastronomicznym, ale także miejscem wokół którego skupiać się będzie życie kulturalne dzielnicy. Dokładnie tak chcieli mieszkańcy Warszawy i do ich stanowiska przychylił się prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Do nadzoru nad całą procedurą przywracania jej dawnego blasku prezydent Warszawy wyznaczył swojego zastępcę – Tomasza Bratka. 

- Prochownia to miejsce, które trwale wpisało się w żoliborską tkankę. Mamy pełną świadomość tego, jak istotną rolę pełniła w życiu tej dzielnicy. To nie był kolejny punkt gastronomiczny, to było także centrum życia kulturalnego. O miejsca, które ożywiają przestrzeń miejską nawet w czasach postępującej izolacji społecznej, należy dbać. Czas na uporządkowanie spraw związanych z Prochownią i jak najszybsze przywrócenie tego miejsca w formie, na którą czeka wiele mieszkanek i mieszkańców – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Czytaj także: Co dalej ze stołeczną Prochownią? Mieszkańcy chcą, by została

Zmiany czekają na Prochownię Żoliborz

Co w takim razie ulegnie zmianie? Będzie to przede wszystkim wysokość czynszu. Ta ma zostać dostosowana do stawek obowiązujących w analogicznych miejscach. Nie będzie już tak rażąco niska jak dawniej. Do rozmów dotyczących prowadzenia lokalu w pierwszej kolejności zaproszona zostanie twórczyni miejsca.

- Zaprosimy twórczynię Prochowni do rozmów. Mam nadzieję, że uda nam się wypracować zasady współpracy zapewniające lepszą przyszłość temu miejscu. Priorytetem jest dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań żoliborzan – zarówno gości Prochowni, jak też okolicznych mieszkańców. Zgłaszali oni potrzebę wprowadzenia korekt w sposobie działania lokalu. Prochownia ma łączyć, a nie dzielić i tą zasadą będziemy się kierować – komentuje Bratek.

Czytaj także: Policja zlikwidowała domową plantację marihuany na Żoliborzu

Jeśli nie skorzysta z oferty, miasto przeprowadzi otwarty konkurs, zapraszając do komisji konkursowej stronę społeczną. Ratusz pracuje też nad wykorzystaniem drugiego obiektu znajdującego się na terenie Parku, tj. Prochowni Południowej. Być może ona również zostanie oddana w ręce dzierżawców.

Czekamy na nową odsłonę kultowej lokalizacji!

Zobacz zdjęcia: Budżet Obywatelski w Warszawie - ciekawe projekty

R. CZARNECKI: ZA KILOMETRÓWKI ODDAŁEM 100 TYS. EURO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE