Ciechanów: zatrzymano 22-latka podejrzanego o oszustwo metodą "na policjanta"

2021-10-15 14:59
Areszt, zatrzymanie, policja, kajdanki
Autor: Pixabay Kujawsko-pomorskie: Był ścigany ośmioma listami gończymi! Przed policją schował się za szafą - Zdj. ilustracyjne.

W Ciechanowie zatrzymano "na gorącym uczynku" 22-letniego mieszkańca Warszawy, podejrzanego o oszustwo metodą "na policjanta". W trakcie zdarzenia 72-letnia kobieta przekazała mężczyźnie 20 tys. zł. Policjanci odzyskali pieniądze. Podejrzany o oszustwo został aresztowany przez sąd na trzy miesiące.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie kom. Jolanta Bym, do zatrzymania podejrzanego o oszustwo metodą "na policjanta" doszło kilka dni temu, przy czym "22-letni mieszkaniec Warszawy wpadł na gorącym uczynku" w wyniku pracy operacyjnej prawdziwych funkcjonariuszy.

Rzeczniczka ciechanowskiej policji wyjaśniła, iż przebieg zdarzeń był następujący: do 72-latki zatelefonował mężczyzna podający się za policjanta i poinformował rozmówczynię, że policja prowadzi działania zmierzające na celu zatrzymanie oszustów w związku z czym prosi o pomoc.

"Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. 72-latka będąc przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji poszła do banku, aby zrobić to, co jej polecono. Kobieta wypłaciła pieniądze, które po chwili zostawiła we wskazanym miejscu" - dodała kom. Bym. Jak zaznaczyła, seniorka przekazała mężczyźnie podającemu się za policjanta 20 tys. zł. "Funkcjonariusze odzyskali w całości tę kwotę" - podkreśliła.

"Mężczyzna usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy" - przekazała rzeczniczka ciechanowskiej policji, przypominając jednocześnie, że za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia. Zastrzegła przy tym, iż z uwagi na charakter sprawy oraz prowadzone dalsze czynności w ramach trwającego postępowania, nie może ujawnić szczegółów operacyjnych, dotyczących ujęcia podejrzanego.

"Oszustwa na szkodę osób starszych to niestety cały czas aktywny proceder. Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępców podszywających się pod policjantów, prokuratorów, czy też członków najbliższej rodziny. Dzięki pracy operacyjnej policjantów oraz coraz większej czujności przedstawicieli banków oszuści są zatrzymywani" - stwierdziła podkom. Bym.

Policja podkreśla, iż bardzo ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego, jednocześnie radzi, aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś, kto telefonicznie podaje się za krewnego, policjanta, prokuratora czy urzędnika poleca byśmy w określony sposób rozporządzali naszym majątkiem.

"Pamiętajmy – Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji" - zaznaczono w informacji Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Potrącenie rowerzysty w Lubinie. Moment wypadku zarejestrowała kamera

QUIZ. Co wiesz o kodach pocztowych? Sprawdź, czy mógłbyś być listonoszem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś banalnego. Z ilu cyfr składa się w Polsce kod pocztowy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE