Chcesz przejść przez jezdnię? Podnieś rękę! Będą nowe przepisy?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Chcesz przejść przez jezdnię to... podnieś rękę? Co z nowymi przepisami dla kierowców i pieszych?

2020-07-27 10:39

Od 1 lipca w życie miały wejść ważne zmiany dla pieszych i kierowców. Według nich nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu miał mieć pierwszeństwo przed pojazdem. Zmiana zakładała, że otrzyma je jeszcze przed wkroczeniem na jezdnię. Ustawa nakłada na pieszych i kierowców podobne obowiązki. Jak jednak wyglądałby sposób sygnalizowania zamiaru? Więcej przeczytacie na ESKA.pl Warszawa

Chcesz przejść przez jezdnię to... podnieś rękę? Co z nowymi przepisami dla kierowców i pieszych? Według informacji, które do tej pory podawali politycy, nowe prawo miało wejść w życie 1 lipca. Mówiło ono o tym, że pieszy nabędzie pierwszeństwo, jeśli wyrazi zamiar wejścia na pasy. Nie wiadomo jednak było, co miałoby oznaczać podkreślane wcześniej 'wyrażenie zamiaru'. Jedynym z pomysłów było sygnalizowanie zamiaru. Mogłoby ono odbywać się poprzez podniesienie ręki. Czy gwarantuje to jednak zawsze, że samochód się zatrzyma? Niestety nie. Sami piesi również mogliby zapomnieć o jakimkolwiek 'wyrażeniu zamiaru' przed wejściem na pasy, co kończyłoby się licznymi nieporozumieniami i koniecznością wzywania świadków w celu rozpatrzenia każdej sytuacji.

Trener Cracovii Michał Probierz komentuje finał Pucharu Polski z Lechią Gdańsk

Chcesz przejść przez jezdnię? Podnieś rękę! Będą nowe przepisy?

Z zapisu o 'wyrażeniu chęci przejścia' ostatecznie zrezygnowano. Nowy zapis ustawy zawiera punkt:

'Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.' Nakłada to na pieszych obowiązek obserwowania drogi przed skorzystaniem z przejścia. Szczególną ostrożność zachować będą musieli również kierowcy. To jednak nie jest dla nich nowością. Tym razem ich zadaniem będzie jednak obserwowanie nie tylko przejścia lecz również jego otoczenia, by wiedzieć, że pieszy zbliża się do pasów i może chcieć z nich skorzystać. Ponadto projekt ustawy przewiduje ujednolicenie limitu prędkości w terenie zabudowanym.