Religia

i

Autor: Pixabay.com

Chcą PRZENIEŚĆ ZAJĘCIA Z RELIGII na teren kościołów. Apel do prezydenta Warszawy

2021-12-09 15:54

Chcą, aby zajęcia z religii odbywały się w punktach katechetycznych a nie szkołach. Wszystko po to, żeby walczyć brakiem miejsc w stołecznych szkołach. Europoseł Robert Biedroń i warszawska radna Agnieszka Diduszko-Zyglewska, wystosowali apel do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy.

Jak możemy przeczytać w liście, opublikowanym w mediach społecznościowych, jego autorzy zwracają się do prezydenta Trzaskowskiego w związku z "dramatyczną sytuacją uczniów i uczennic warszawskich liceów w kolejnym roku szkolnym". Ma ona wynikać z kumulacji roczników.

- Jak alarmuje w mediach Pani Wiceprezydent Renata Kaznowska, a także Burmistrzowie Dzielnic, we wrześniu 2022 w szkołach musi się znaleźć miejsce na 152 klasy zamiast 110, dla 30 tys. uczniów w miejsce 19 tys. opuszczających szkoły, a ten ogromny wzrost liczby uczniów spowoduje drastyczne obniżenie standardów nauczania - czytamy.

Autorzy apelu przytaczają słowa burmistrzów, z których niektórzy alarmują, że lekcje mogą w niektórych klasach kończyć się nawet o 20.

- Przypominamy, że zgodnie z ustaleniami Biura Edukacji na nieobowiązkowe zajęcia z religii katolickiej w warszawskich szkołach średnich chodzi tylko ok. 30 proc. uczniów i uczennic, a jednocześnie te nieobowiązkowe zajęcia częso bywają umieszczane w środku planu lekcji! Na pewno z korzyścią dla katechety, jednak bez wątpienia ze szkodą dla uczniów i nauczycieli - piszą.

Jaka jest więc propozycja autorów apelu?

- Apelujemy do Pana o stanowcze zadziałanie na rzecz wszystkich uczniów i uczennic warszawskich szkół średnich poprzez zarekomendowanie prostej metody, o którą od lat apelują rodzice tj. układanie planu lekcji dla całej szkoły, a dopiero później, w godzinach popołudniowych i wieczornych, w miarę możliwości związanych z salami i godzinami, dodawanie do tych planów zajęć nieobowiąkowych tj. religii i etyki - czytamy. - Apelujemy także o jak naszybsze podjęcie rozmów z biskupem diecezjalnym dotyczących redukcji zajęć z religii oraz przeniesienia ich do punktów katechetycznych - dla dobra dzieci i rodzin, co z pewnością będzie zrozumiałe i przyjęte pozytywnie, bo dobro dzieci i rodzin to według teoretycznych deklaracji Kościoła jeden z priorytetów działania tej instytucji.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Chciał wyłudzić 25 tysięcy złotych „na policjanta'! Złapali go na gorącym uczynku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE