Kamionek

Centrum Lokalne Kamionek otwarte, ale pawilony nadal świecą pustkami. Kiedy pojawią się tam sprzedawcy?

2024-02-12 12:07

Mieszkańcy Pragi-Południe w Warszawie w końcu doczekali się otwarcia Centrum Lokalnego Kamionek. Co prawda nie działają tam jeszcze sklepy, a ustawione tam pawilony świecą pustkami, ale można już obejrzeć z bliska efekty rewitalizacji dawnego bazaru Rogatka.

"Teren Centrum Lokalnego Kamionek jest już dostępny dla pieszych. Wszystkie prace porządkowe na tym obszarze zostały już zakończone i można korzystać z tego terenu jako pieszego łącznika między ul. Kamionkowską a ul. Grochowską. Zapraszamy także wszystkie dzieci na plac zabaw!" - poinformował Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

Dawny bazar Rogatka na Kamionku znów odżyje

Otwarcie bram do Centrum Lokalnego Kamionek zwieńczyło oczekiwanie mieszkańców, które trwało blisko 13 lat. Bowiem to właśnie w 2011 roku zamknięto targowisko, które na placu pomiędzy Grochowską a Mińską działało od lat 90. Później, z małymi przerwami, okolicę tę przez lata szpecił pusty, betonowy plac, użytkowany głównie przez lokalnych kloszardów. Właśnie dlatego lokalna społeczność z niecierpliwością wyczekiwała rewitalizacji tego miejsca, o czym mówiło się od dawna. Potrzeba posiadania własnego centrum przez Kamionek stawała się silniejsza wraz z napływem nowych mieszkańców, którzy masowo osiedlali się w powstających w tej okolicy, jak grzyby pod deszczu blokach.

Centrum Lokalne Kamionek już otwarte. Tak wygląda

Budowa Centrum Lokalnego Kamionek zaczęła się w końcu w sierpniu 2022 roku. Pierwotnie zakładano, że centrum zostanie ukończone w 10 miesięcy, a więc do czerwca 2023 roku, jednak realizacja inwestycji zaczęła się opóźniać. W zasadzie gotowa była ona już w grudniu 2023 roku, jednak dzielnica nie otwierała bram do środka, obawiając się, że nowe pawilony zostaną zdewastowane.

Teraz jednak mieszkańcy Kamionka mogą już wejść na teren Centrum Lokalnego Kamionek i przyjrzeć się z bliska efektom prac. Pusty betonowy plac zmienił się nie do poznania. Pojawiły się tam ciemne pawilony, które będą pełniły funkcję handlową. Szczególnie wyróżnia się jeden z nich - dwupiętrowy - w którym ma zostać uruchomione miejsce aktywności lokalnej. Ponadto jest tam także nowa zieleń - trawniki, drzewka oraz krzewy. Póki co roślinność jeszcze się rozwija, ale wkrótce z pewnością plac będzie zielony. Oprócz tego w Centrum Lokalnym Kamionek można zobaczyć nowe ławki i stoliki, a w przyszłości też hamaki i leżaki. Gotowy jest już także plac zabaw dla młodszych mieszkańców Kamionka.

Co będzie w Centrum Lokalnym Kamionek?

To wszystko na razie świeci jednak pustkami, gdyż przetarg na wynajem tego terenu dopiero ruszył. Dzielnica szuka chętnych, którzy chcieliby poprowadzić w tym miejscu: usługi rzemieślnicze: szewskie, krawieckie, zegarmistrzowskie, ślusarskie, sprzedaż warzyw i owoców, piekarnię lub sprzedaż zdrowej żywności, artykułów wegańskich czy zielarskich.

Ostateczna wartość wykonania inwestycji to 6 358 000 zł brutto. Za projekt Centrum Lokalnego Kamionek odpowiada zespół NM Architekci w składzie: Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Krzysztof Kamienobrodzki, Grzegorz Rejniak. Wykonawcą inwestycji jest firma MAXBUD.

Tak wygląda Centrum Lokalne Kamionek. Zobacz zdjęcia z grudnia 2023 roku.

Nowe ronda w Warszawie. Drogowcy mają plan