Warszawa

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Budżet Obywatelski w Warszawie. Jak zgłosić projekt? Jakie są zasady? O tych warunkach musisz pamiętać

2022-12-01 15:59

Budżet Obywatelski pozostaje dla wielu mieszkańców Warszawy szansą na zrealizowanie projektów, których potrzebuje lokalna społeczność. Kolejna edycja inicjatywy ruszyła już 1 grudnia. Jak można zgłosić swój projekt? Do kiedy trzeba to zrobić? Zebraliśmy dla was najważniejsze zasady.

Budżet Obywatelski - Warszawa już 10. raz wybierze zwycięskie projekty

1 grudnia 2022 roku ruszyło zgłaszanie projektów do 10., jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy stolicy po raz kolejny będą mieli szansę na odmienienie swej najbliższej okolicy na lepsze. Miasto przeznaczy na ten cel ponad 101 mln zł.

- Chcę zachęcić mieszkańców do zgłoszenia swoich pomysłów. Oprócz projektów dzielnicowych, dotyczących najbliższej okolicy, można zgłaszać także projekty, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę - zaznacza Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

Budżet Obywatelski. Jak zgłosić projekt?

Aby móc zacząć odmieniać swoje sąsiedztwo, trzeba zacząć od złożenia projektu. Można to zrobić przez Internet, na stronie bo.um.warszawa.pl lub dostarczając papierowy formularz (do odbioru w urzędzie lub do samodzielnego wydrukowania) do urzędu. Co wyjątkowo istotne, trzeba pamiętać, że projekt musi dotrzeć do władz najpóźniej 25 stycznia 2023 r. Należy więc działać sprawnie i stosować się do tego terminu.

- Jeśli zgłaszasz projekt dzielnicowy, wyślij formularz na adres urzędu dzielnicy. Jeżeli projekt dotyczy poziomu ogólnomiejskiego, wyślij go na adres Centrum Komunikacji Społecznej, ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa - informuje miasto.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć zarówno pomysłów na wydarzenia, jak i konkretne inwestycje. Jak zaznacza Ratusz, "katalog zadań obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, rekreację, edukację, kulturę, komunikację, ochronę środowiska, pomoc społeczną, przestrzeń publiczną, zieleń miejską a także działania interdyscyplinarne".

Czytaj również: Budżet Obywatelski z jubileuszem. Przed nami dziesiąta edycja, znamy termin zgłoszeń

Budżet Obywatelski. Kto może zgłosić projekt? Czy muszę być pełnoletni i zameldowany w Warszawie?

Przedstawiciele miasta zaznaczają, że swój projekt może złożyć każdy mieszkaniec. Nie musi być więc ani pełnoletni, ani zameldowany w Warszawie. Osoby powyżej 13. roku życia mogą zgłosić projekt samodzielnie, a młodsze - za zgodą rodzica lub opiekuna. Co więcej, każdy może również zgłosić więcej niż jeden projekt.

Projekt można również zgłosić w grupie współautorów (maksymalnie trzyosobowej). -  Przy zgłoszeniu musicie wyznaczyć spośród siebie jedną osobę, która będzie kontaktowała się z pracownikami urzędu w sprawie danego pomysłu - podkreśla miasto.

Budżet Obywatelski. Co musi zawierać projekt?

Ratusz zaznaczył, co musi zawierać każdy zgłaszany projekt. Lista ta nie jest długa, jednak należy się do niej zastosować:

  • nazwa projektu,
  • poziom projektu (dzielnicowy lub ogólnomiejski),
  • lokalizacja realizacji projektu,
  • szczegółowy opis,
  • szacowany koszt,
  • dane kontaktowe autora.

Budżet Obywatelski. Lista poparcia dla projektu

Do projektu należy również załączyć listę poparcia, której wzór umieszczono na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Co ważne, sami autorzy projektu nie mogą się na niej podpisać. Wsparcie muszą otrzymać od innych mieszkańców.

- Projekt dzielnicowy musi poprzeć co najmniej 20 mieszkańców dzielnicy, w której zgłaszasz projekt. Projekt ogólnomiejski musi poprzeć co najmniej 40 mieszkańców Warszawy. Najlepiej, jeżeli będą to osoby, których pomysł może dotyczyć. Do zgłaszanego projektu musisz dołączyć listę osób z ich podpisami - zaznaczono.

Warszawa szykuje się do świąt. Na ulicach zawisła iluminacja, na placu Zamkowym stanęła choinka